Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel.eurosportfitness@gmail.com

Wyposażenie klubu fitness - jakie przyrządy do ćwiczeń kupić?

Jak już zapewne wiecie, zajmujemy się sprzedażą nowego i używanego sprzętu do siłowni, ale mamy też w ofercie mnóstwo akcesoriów i elementów wyposażenia klubów fitness. Choć oba te pojęcia (siłownia i klub fitness) często używane są zamiennie, to jednak nie do końca są tym samym. Czym się różnią i co warto kupić wyposażając klub fitness? Poznajcie nasze wskazówki!

Siłownia a klub fitness – podobieństwa i różnice

Na przestrzeni ostatnich lat podejście do obu pojęć znacznie się zmieniło. Dawniej siłownia (zgodnie z nazwą) była miejscem, w którym dbało się głównie o siłę – stały w niej maszyny stosowe, bardzo niewielka ilość sprzętu cardio plus wolne ciężary. Klientami siłowni byli niemal wyłącznie mężczyźni, a panie w tym czasie biegały na aerobic czy jogę. 

Z czasem zakres oferowanych w siłowniach możliwości treningowych stawał się coraz szerszy. Pojawiły się strefy cardio, boksy crossfitowe, strefy treningu funkcjonalnego i sale do zajęć  fitness.

Jak to wygląda dziś? Duża część siłowni ma rozbudowane strefy fitness, w których odbywają się zajęcia indywidualne lub grupowe (wciąż jeszcze głównie dla pań). Powstają też osobne kluby fitness, w których oprócz grupowych zajęć typu FBW, body pump czy pilates oferowane są także zabiegi kosmetyczne i masaże relaksujące.

Profesjonalny sprzęt do klubów fitness 

Główne „zasoby” klasycznego klubu fitness to sala, w której odbywają się zajęcia, i instruktorzy, którzy je prowadzą. Czysto teoretycznie to wystarczy, bo da się ćwiczyć bez sprzętu - jedynie z masą własnego ciała. Trudno jednak wyobrazić sobie, by taki klub przetrwał na rynku dłużej niż kilka - kilkanaście tygodni, dlatego konieczne jest wyposażenie go w akcesoria i sprzęt do ćwiczeń. Na co warto postawić?

Hantle i kettle. Zajęcia fitness są zwykle dynamiczne, więc sprawdzają się raczej ciężary o mniejszych wagach (hantle do 10 kg, kettle do 20 kg). Warto też postawić na zestawy do zajęć body pump. Gryf jest tu lżejszy i krótszy od tego standardowego, używanego do ćwiczeń siłowych. Najczęściej jest też ogumowany. Do gryfu dołączony jest zestaw gumowych lub poliuretanowych obciążeń. Obciążenia mają otwory, więc mogą być używane samodzielnie, w zastępstwie hantli, a przy tym łatwej nimi manewrować (zwłaszcza wtedy, kiedy ma się długie paznokcie…). Kompletując ciężarki do klubu fitness możemy też dokupić zestawy obciążników na nadgarstki i kostki, którymi w prosty sposób zwiększymy stopień trudności wykonywanych ćwiczeń. 

Gumy oporowe. Małe, ale wielkie – tak najkrócej można opisać te akcesoria do ćwiczeń. Z pomocą gum można urozmaicić trening i zwiększyć jego efektywność. Są bardzo wszechstronne: nadają się do treningów ogólnorozwojowych, siłowych, stretchingu i rehabilitacji, a przy tym kosztują naprawdę niewiele – to sprzęt niemal idealny! 

Piłki fitness. Oferta dostępnych na rynku piłek jest bardzo szeroka, warto więc zastanowić się, do jakich zajęć będziemy ich używać. Jeśli mamy w klubie mało miejsca, lepiej postawić na uniwersalne modele, które równie dobrze sprawdzą się podczas FBW, jak i stretchingu. Dostępne w naszej ofercie piłki z uchwytami czy eliptyczne (do pilatesu) są świetnym elementem uzupełniającym wyposażenie, dlatego z czasem warto pomyśleć także o nich – na pewno znajdą się chętni, by z nich korzystać.

Stepy. Zajęcia na stepach to wciąż jeden z żelaznych punktów w grafikach zajęć klubów fitness. Bardzo lubiane przez panie, bo pozwalają spalić mnóstwo kalorii, a przy tym świetnie się bawić. Większość dostępnych w sklepach stepów ma regulację wysokości, ale różnią się materiałem, z którego są wykonane (drewno, tworzywo sztuczne) oraz powierzchnią do ćwiczeń (mają od ok. 65 do nawet 110 cm długości). Stepy często używane są także jako podkładki podczas innych zajęć, warto więc postawić na te większe – będą dużo bardziej funkcjonalne niż tańsze, ale mniejsze modele.

Platformy bosu, poduszki równoważne nie są niezbędne, ale bardzo przydatne. Jeśli zastanawiasz się, jak uatrakcyjnić zajęcia w swoim klubie, mogą być dobrym wyborem. 

Dodatkowe elementy wyposażenia klubu fitness

Stojaki i wieszaki. Akcesoria i sprzęt do ćwiczeń powinny mieć w klubie swoje miejsce, dlatego kompletując wyposażenie nie zapomnij o stojakach na hantle, kettle i piłki. Są produkowane w różnych rozmiarach, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Stojaki służą nie tylko utrzymaniu porządku, ale też ułatwiają dostęp do sprzętu i zapobiegają potykaniu się o rozrzucone po podłodze hantle czy piłki.

Maty i podłoga. W sali do zajęć fitness najlepiej sprawdzi się posadzka z żywicy epoksydowej, na której układamy gumowe albo piankowe maty do ćwiczeń. Taka posadzka jest antypoślizgowa i odporna na uszkodzenia mechaniczne, co ma szczególne znaczenie w przypadku bardziej dynamicznych treningów. Możemy też wybrać inne rozwiązanie – kolorową podłogę z PCV, którą w razie potrzeby łatwo zdemontować i ułożyć w innym pomieszczeniu.

Sprzęt do cardio w klubie fitness

Czy w klubie fitness powinna znaleźć się strefa cardio? Tu zdania są mocno podzielone. Niektórzy uważają, że warto kupić przynajmniej 2-3 maszyny dla osób, które będą trenować w klubie indywidualnie. Jeśli jednak stawiamy głównie na zajęcia grupowe, może się okazać, że bieżnia czy orbitrek będą stały bezużytecznie. Koszt ich zakupu bywa dość znaczącą pozycją w budżecie, należy więc dobrze rozważyć tę decyzję.

Chcesz wyposażyć swój klub w markowy sprzęt fitness? Skorzystaj z naszego doświadczenia – zadzwoń, napisz, doradzimy!

czytaj też: Klub fitness klasy premium w praktyce: klienci marki True Fitness