Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel.eurosportfitness@gmail.com

Strefa wolnych ciężarów – jak ją wyposażyć?

Strefa wolnych ciężarów to jedna z najważniejszych (obok cardio i strefy maszyn) części każdej profesjonalnej siłowni. W obiekcie o niewielkiej powierzchni możemy zrezygnować z urządzenia sali do zajęć fitness czy strefy kalisteniki, ale „wolne ciężary” muszą się w niej znaleźć. Dlaczego, i co powinno się w tej strefie znaleźć, aby spełniła swoje zadanie?

Wolne ciężary w domowej i profesjonalnej siłowni

Jeśli stawiasz w branży pierwsze kroki, być może zastanawiasz się, dlaczego kompletując wyposażenie siłowni masz zainwestować sporo środków w hantle czy sztangi, skoro taki sprzęt każdy miłośnik treningu może kupić sobie sam, i to za stosunkowo niewielkie pieniądze? Może lepiej postawić na maszyny do siłowni, których w domowym zaciszu raczej nie spotykamy? Nie, i to przynajmniej z trzech powodów.

  • Przede wszystkim, świadomi użytkownicy siłowni trenują zarówno na maszynach, jak i z wolnymi ciężarami. Te dwa treningi, choć oba siłowe, różnią się od siebie i powinny być praktykowane naprzemiennie. Maszyny do ćwiczeń w siłowni są dość proste i intuicyjne w użyciu, dlatego polecane są m. in. osobom początkującym (trudno zrobić sobie na nich krzywdę). Jednak ze względu na swoją konstrukcję maszyny siłowe „wymuszają” ruch, ograniczają go i powodują, że podczas treningu używamy jedynie określonych mięśni. Ćwiczenia z hantlami czy różnymi rodzajami gryfów dają znacznie szersze możliwości, aktywują więcej mięśni i sprawiają, że rozbudowują się one szybciej.

  • Obciążenia, hantle czy kettle o dużej masie (powyżej 30-40 kg) kosztują przynajmniej kilkaset złotych, a do wykonania treningu potrzebujemy ich co najmniej kilka – to już znaczne obciążenie domowego budżetu. W miarę, jak nasza siła i wytrzymałość rośnie, potrzebne są coraz większe ciężary. I co wtedy? Kupować kolejne kettle czy hantle? A co z tymi mniejszymi, które już mniej się przydają? Sprzedać? A może zostawić, bo a nuż przydadzą się do innych ćwiczeń? Tylko gdzie to wszystko trzymać? Trenując w siłowni nie mamy takich dylematów.

  • Każdy rozsądnie podchodzący do tematu ćwiczący wie, jak ważna jest odpowiednia technika wykonywania ćwiczeń. Dotyczy to zwłaszcza pracy z większymi ciężarami, gdzie o kontuzję naprawdę nietrudno. W siłowni zawsze można się zwrócić o pomoc do trenera, liczyć na asekurację itd. Każdy, kto myśli poważnie o rozwoju i rozbudowie mięśni, prędzej czy później zamieni domową siłownię na tę w pełni profesjonalną. I powinien w niej znaleźć dobrze wyposażoną strefę wolnych ciężarów.

Strefa wolnych ciężarów – jakiego sprzętu treningowego oczekują klienci?

Podstawowym powodem, dla którego należy urządzić w siłowni strefę wolnych ciężarów jest... potrzeba rynku. Jeszcze kilka – kilkanaście lat temu „najmocniejszą” częścią siłowni były maszyny stosowe. W szwedzkich klubach, z którymi od lat współpracujemy, stały po dwa, trzy, a czasem nawet cztery egzemplarze najpopularniejszych maszyn do ćwiczeń. Dziś są to pojedyncze sztuki, a pozyskane miejsce wykorzystuje się na urządzenie stref wolnych ciężarów. Odbywają się w nich nie tylko treningi siłowe, ale też cross treningi czy treningi funkcjonalne.

Podobnie jest w Polsce: doświadczeni właściciele siłowni podkreślają, że wolne ciężary stają się coraz popularniejsze, bo dają wręcz nieograniczone możliwości treningowe. Różnorodność dostępnego sprzętu jest ogromna, a możliwość wyboru materiału czy kolorystyki sprawia, że siłownie na całym świecie wyglądają coraz efektowniej.

Co ważne: wolne ciężary zyskują coraz większą popularność także wśród pań, które dotąd preferowały raczej sprzęt cardio i maszyny stosowe. Dzieje się tak m.in. dlatego, że Instagram pełen jest dziewczyn dumnie prezentujących piękne kształty wyrzeźbione właśnie przy pomocy hantli czy sztang. Panie wiedzą już, że trenując w ten sposób nie dorobią się bicepsów w stylu Schwarzeneggera, a wręcz przeciwnie: skutecznie wzmocnią i wymodelują mięśnie. Dźwigają więc coraz więcej i coraz chętniej.

Wyposażenie strefy wolnych ciężarów - co musisz kupić?

Co więc powinno znaleźć się w strefie wolnych ciężarów, aby spełniła oczekiwania Twoich klientów?

  • Hantle, kettle, obciążenia – najlepiej całe zestawy (w pełnej gamie wag) i w takiej ilości, by klienci nie musieli czekać, aż potrzebny sprzęt się zwolni.

  • Różnego rodzaju gryfy, w tym np. gięte, cambered, safety squat itd. Pozwolą one na urozmaicenie treningu, a klient, który nie będzie się nudził, chętniej wróci na kolejne zajęcia!

  • Ławki, power racki - zajmują w siłowni mało miejsca, a dają wiele możliwości wykonywania różnych ćwiczeń.

  • Suwnice, bramy do ćwiczeń – pozwalają bezpiecznie ćwiczyć z bardzo dużymi ciężarami, a przy okazji pomagają nauczyć się prawidłowej techniki, więc są cenione zarówno przez początkujących, jak i bardzo zaawansowanych użytkowników.

  • Stojaki na hantle, kettle, obciążenia, gryfy – pomogą utrzymać porządek w siłowni (pracownicy wreszcie będą mieli czas na naprawdę istotne rzeczy!), poprawią bezpieczeństwo (nikt się nie potknie o porzucony na podłodze odważnik), a ćwiczący łatwo znajdą potrzebny sprzęt i nie będą się irytowali, że tracą swój cenny czas.

  • Podesty, podłogi gumowe, maty ochronne - ćwicząc z dużymi ciężarami łatwo uszkodzić nie tylko podłogę, ale też obciążenia czy kettle. Dodatkowo podesty i maty wyciszają strefę wolnych ciężarów i zapewniają komfort ćwiczącym w innych częściach siłowni.

Strefa wolnych ciężarów w małej siłowni

Tworząc strefę wolnych ciężarów musimy zadbać o profesjonalny sprzęt do siłowni, bo tylko taki wytrzyma całodzienne, intensywne użytkowanie i nie będzie wymagał częstej wymiany. Trzeba też pamiętać, aby przeznaczyć na nią dość dużą powierzchnię. Do wykonania treningu z wolnymi ciężarami potrzeba sporo miejsca, a i miłośników tej formy aktywności jest zwykle w siłowni bardzo dużo. Zadbajmy należycie o ich komfort i bezpieczeństwo.

Nie wiesz, jak wybrać sprzęt na siłownię, aby zakupy nie przekroczyły budżetu, a jednocześnie maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię? Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy Ci w wyborze solidnych urządzeń treningowych!

czytaj też:

Błędy popełniane przy wyposażaniu siłowni

Podłogi do siłowni – co musisz wiedzieć przed zakupem?