Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel.eurosportfitness@gmail.com

Podłogi do siłowni – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Wszystko jest gotowe. Wreszcie zdecydowałeś się na otwarcie swojej własnej siłowni. Wiesz już, gdzie kupić najlepsze urządzenia treningowe, profesjonalne akcesoria, znalazłeś też najlepszych instruktorów. Ale czy wiesz, co jest ważne tak samo jak sprzęt i personel? Podłoga. To właśnie ona stanowi fundament Twojego miejsca treningowego i ma ogromne znaczenie dla efektywności i bezpieczeństwa ćwiczeń.

Wybór odpowiedniej podłogi do siłowni to nie tylko kwestia estetyki, ale również praktyczności, trwałości i komfortu. Musisz znaleźć idealny materiał, który sprosta wymaganiom intensywnych treningów, ale jednocześnie zapewni wygodę użytkownikom. I co najważniejsze: będzie pasował do Twojej siłowni.

W tym artykule przeanalizujemy różne rodzaje podłóg dostępnych na rynku, ich właściwości, zalety i wady – wszystko po to, by pomóc Ci kupić tę najlepszą.

Guma, żywica, panele, PCV – jaką podłogę do siłowni wybrać?

Podłoga w siłowni musi spełniać określone zadania:

  • amortyzować wstrząsy spowodowane przez spadające na ziemię obciążenia czy kettle,

  • niwelować drobne nierówności podłoża,

  • chronić podłoże oraz sprzęty przed uszkodzeniami mechanicznymi,

  • zapobiegać ślizganiu się – zarówno ćwiczących, jak i sprzętu,

  • minimalizować hałas.

Podłogi gumowe spełniają wszystkie powyższe warunki, dlatego często spotykane są w siłowniach. Można wyłożyć gumą całe pomieszczenie lub rozłożyć gumowe podłogi w najbardziej newralgicznych punktach – strefie wolnych ciężarów czy sali do cross treningu.

Gumowe podłogi występują zwykle w dwóch wariantach:

  • puzzle - polecane raczej do mniejszych pomieszczeń, ekonomiczne, w razie uszkodzenia można wymienić tylko jeden element, a nie całą podłogę;

  • podłogi z rolki – do większych obiektów, pozwalają na szybki montaż na dużej powierzchni.

Gumowe podłogi wykonane są z granulatu. Jeśli jest on dobrej jakości (drobny, jak najbardziej jednolity, o gęstości od 900kg/m3), to taka podłoga wytrzyma długie lata intensywnego użytkowania, nie będzie się ścierać, kruszyć, pękać czy odkształcać pod ciężarem sprzętu.

Guma nie wchłania wilgoci, dzięki czemu jest odporna na rozwój bakterii, a więc bardzo higieniczna. Podłogi niektórych marek mają nawet pod spodem specjalne kanaliki, które pomagają odprowadzać wilgoć.

Podłogi gumowe występują w wielu różnych grubościach, w zależności do miejsca, w którym chcemy je zastosować:

  • 2 – 8 mm – sale cardio, strefa treningów z małym obciążeniem

  • 6-8 mm – strefa maszyn siłowych

  • ok. 15 mm – strefa wolnych ciężarów

  • 20-30 mm – strefa treningów z obciążeniami ok. 100 kg i sale do cross treningów

  • 45 i więcej mm – strefa treningów strongmenów (obciążenia ok. 300 kg).

Wybierając podłogę gumową do siłowni zwróćmy też uwagę na jej teksturę: może być porowata po jednej lub po obu stronach. Pierwszy wariant sprawdzi się lepiej w przypadku strefy maszyn - podłoga będzie się dobrze trzymać podłoża, a sprzęt nie będzie się po niej ślizgał. W salach do cross treningu lepiej jest położyć podłogę, która ma gładką warstwę zewnętrzną – na tego typu zajęciach ćwiczący często leżą na podłodze, więc będzie to dla nich bardziej komfortowe podłoże. A przy tym nie będą musieli korzystać z dodatkowych mat.

Podłogi gumowe mają jeszcze jedną, niezaprzeczalną zaletę – ich montaż jest na tyle prosty, że nie musisz zatrudniać do tego specjalistów. Wystarczą dobre chęci i parę godzin, kiedy w siłowni nikogo nie będzie.

Można je układać bezpośrednio na betonie, choć niektórzy specjaliści zalecają umieszczenie dodatkowej warstwy izolującej, kiedy istnieje ryzyko, że beton może być zawilgocony.

Jeżeli układamy gumową podłogę na podłożu winylowym, musimy sprawdzić, czy nie będzie on wchodzić w reakcję z gumą. Efektem mogą być plamy, które trudno będzie usunąć.

Czy gumowa podłoga do siłowni ma jakieś wady? Tak, i to uciążliwe. Zwykle jest czarna, więc widać na niej kurz, ślady butów, talk i magnezję, a trudno się ją myje. Drugim minusem jest to, że czarna podłoga dodatkowo zaciemnia pomieszczenie.

Są też w siłowni miejsca, w których guma zwyczajnie się nie sprawdzi. To np. sala do zajęć fitness, gdzie znacznie lepszym rozwiązaniem będzie posadzka z żywicy epoksydowej plus gumowe lub piankowe maty do ćwiczeń i maty pod sprzęt fitness. Posadzka żywiczna jest bardzo wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Podobnie jak guma, nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych, a zmywa się ją znacznie łatwiej, niż gumę. W odróżnieniu od gumowych puzzli czy nawet podłogi z rolki nie posiada spoin, w których mogłaby gromadzić się woda czy np. rozlany izotonik. Ma też bardzo dobre właściwości antypoślizgowe, co jest szczególnie ważne podczas treningów o dużej dynamice.

Świetnym rozwiązaniem do siłowni są podłogi z PCV – łatwe do utrzymania w czystości, kolorowe i wytrzymujące nacisk dużych obciążeń. Ich zaletą jest na pewno antypoślizgowość, dostępność w wielu różnych kolorach (możesz np. wydzielić nimi osobne strefy treningowe), dobra izolacja cieplna, łatwy montaż i demontaż oraz możliwość ponownego wykorzystania w innym pomieszczeniu. Występują w kilku grubościach i mają konstrukcję, która zapewnia różną amortyzację, więc – w zależności od rodzaju – możesz zastosować je i w sali do zajęć fitness, i w strefie maszyn siłowych.

Wadą podłóg PCV jest niestety ich cena – są droższe od puzzli gumowych czy paneli drewnianych. W zamian zyskujemy jednak produkt wysokiej jakości, który pozostanie z nami na lata.

Panele drewniane mają podobne zalety, jak podłogi PCV: są bardzo łatwe do utrzymania w czystości, szybko się je montuje i rozjaśniają całe pomieszczenie, wprowadzając do siłowni ciepły akcent. Wbrew pozorom panele sprawdzą się nie tylko w sali fitness, ale nawet w strefie maszyn siłowych. Warunek jest jeden: muszą być dobrej jakości, o wysokiej klasie ścieralności, bo tylko takie wytrzymają intensywne użytkowanie.

Podesty do zadań specjalnych

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym rozwiązaniu, które doskonale sprawdza się w siłowniach: podestach do ciężarów. Ich środkowa część zwykle pokryta jest drewnem, a panele boczne - mieszanką gum SBR oraz EPDM. Dzięki temu jeszcze lepiej niż zwykłe gumowe podłogi tłumią wibracje i hałas oraz mają bardzo dobre właściwości antypoślizgowe. Świetnie sprawdzają się do treningów z bardzo dużymi ciężarami i martwych ciągów.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń albo napisz do nas – chętnie wyjaśnimy wszelkie wątpliwości!