Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel.eurosportfitness@gmail.com

Schody treningowe kontra steppery - który sprzęt lepiej się sprawdzi w małej siłowni?

Właściciele małych siłowni często marzą o posiadaniu schodów treningowych, które zapewniają intensywny trening kardio i są coraz bardziej popularne wśród użytkowników. Niestety, wysoka cena tego sprzętu przekracza budżet wielu obiektów fitness. W takich sytuacjach bardziej ekonomicznym rozwiązaniem mogą okazać się steppery. Oferują podobne korzyści treningowe, ale ich cena może być niższa nawet o 60-70%! Zanim więc ruszysz na zakupy, poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Schody treningowe a stepper – podobieństwa i różnice

Zarówno schody treningowe, jak i stepper to maszyny do ćwiczeń aerobowych. Schody dość wiernie odzwierciedlają tradycyjne wchodzenie po stopniach, natomiast trening na stepperze to raczej symulacja tego rodzaju ruchu.

Oba urządzenia to świetny sprzęt do treningu cardio, który pomaga spalać kalorie – kobieta o wadze ok. 68 kg podczas półgodzinnego treningu spali ich nawet ok. 400, czyli więcej niż podczas biegu. Do tego i stepper, i schody wzmacniają serce oraz poprawiają funkcjonowanie układów krążeniowego i oddechowego.

Tyle podobieństw, a jakie są różnice?

Podczas treningu na schodach wykonujemy ruch nogą zarówno w górę (unoszenie na stopień), jak i w dół (nacisk na stopień). W przypadku ćwiczeń na stepperze główny ruch to nacisk w dół.

Schody mają stałą wysokość kroku, co jest zarówno ich wadą, jak i zaletą. Wadą, bo przecież ćwiczą na nich osoby o różnych gabarytach. Zaletą, bo taki trening w zasadzie nie wymaga instruktażu - wchodzić po schodach umie przecież każdy. Trenując na schodach możemy jedynie zmienić prędkość marszu.

Ćwiczenia na stepperze są trudniejsze, niż na schodach, ale przynoszą znakomite efekty. Pedały poruszają się w dół naprzemiennie, gdy stawiamy na nich stopy, więc aby utrzymać się na odpowiedniej wysokości, nie możemy przestać się ruszać. Taki trening jest bardziej wyczerpujący, ale pozwala osiągnąć lepsze efekty w krótszym czasie. To dlatego na stepperach chętnie ćwiczą osoby zapracowane, które na trening wyrywają chwile w napiętym rozkładzie dnia, albo… niecierpliwe.

Ćwicząc na obu tych maszynach wzmacniamy głównie mięśnie dolnej połowy ciała: nóg i pośladków. Trening na schodach dodatkowo angażuje do pracy także mięśnie brzucha i grzbietu.

Stepper vs. schody: wady i zalety

Jakie wady mają schody treningowe?

Chyba największą wadą schodów jest ich cena: nawet za używane trzeba zapłacić ok. 15 tysięcy złotych, a nowe modele kosztują średnio 30-60 tysięcy.

Drugim ważnym mankamentem schodów są gabaryty - zarówno samej maszyny jak i miejsca, którego ćwiczący potrzebuje do wykonania treningu. Warto przy tym przypomnieć, że wybierając schody do siłowni trzeba wziąć pod uwagę wysokość sali: musimy mieć miejsce nie tylko na samą maszynę, ale także dodać wzrost użytkownika.

W tych modelach schodów, które mają mniejszą głębokość stopnia, w czasie ćwiczeń obciążamy głównie łydki, a nie uda czy pośladki. Warto więc wybierać schody z możliwie dużą powierzchnią, jak np. PowerMill Life Fitness Integrity.

Zalety schodów treningowych

Poprawiają kondycję stawów, więc chętnie wybierają je osoby mające problemy z kolanami albo borykające się z bólem w okolicy goleni.

Mimo dość prostej konstrukcji dają możliwość modyfikacji ćwiczeń: kiedy stawiasz na stopniu tylko palce, mocniej pracują łydki. Odbijając się śródstopiem mobilizujesz do pracy mięśnie czworogłowe. A jeśli chcesz bardziej zaangażować pośladki, spróbuj np. ominąć co drugi stopień.

Ćwicząc na schodach, trudno zrobić sobie krzywdę – podobnie jak maszyny siłowe, tak i ten sprzęt „prowadzi” użytkownika w prawidłowym zakresie ruchu. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób początkujących, starszych albo wracających do zdrowia po kontuzjach.

Czy steppery mają jakieś wady?

Owszem, jak chyba każdy sprzęt do ćwiczeń. Ze względu na swoją konstrukcję i funkcjonalność wzmacniają mięśnie tylko dolnej połowy ciała, więc trudno nazwać je wszechstronnym sprzętem do ćwiczeń (w odróżnieniu od np. orbitreków). Nie są również polecane osobom, które mają poważniejsze problemy ze stawami kolanowymi i skokowymi.

Zalety stepperów

Są zdecydowanie bardziej kompaktowe, niż schody i mogą stanąć nawet w niższych pomieszczeniach.

Pedały w stepperach są na tyle duże, że zmieści się na nich niemal każda stopa, co daje duży komfort ćwiczeń.

Pozwalają dowolnie dopasować wysokość kroku, w zależności od potrzeb użytkownika.

Trening na stepperze wymaga więcej wysiłku, więc nawet 15-20 minut ćwiczeń przyniesie świetne efekty.

Niektóre modele imitują wspinaczkę skałkową, co jest bardziej wymagającym (ale i efektywnym!) rodzajem aktywności, niż wchodzenie po schodach.

Cena: nawet kilkukrotnie niższa od ceny schodów!

Stepper vs. schody – co wybrać?

Jak widać z powyższego zestawienia, stepper w siłowni może zastąpić schody, odwrotnie raczej nie da się tego zrobić. Jeśli więc Twoim głównym problemem w siłowni jest brak miejsca, a chcesz uzupełnić wyposażenie o nowe cardio, postaw na steppery. Podobnie – jeżeli Twój budżet jest ograniczony. W naszej ofercie znajdziesz obecnie steppery Stairmaster, używane, ale w znakomitym stanie, które kupisz już za 4,5 tysiąca netto.

Jeżeli jednak masz do dyspozycji sporą salę o odpowiedniej wysokości, a gros Twoich klientów to ludzie o niewielkim doświadczeniu treningowym, przejrzyj naszą ofertę schodów – na pewno znajdziesz tu coś dla siebie!

czytaj też: Rower powietrzny - dlaczego przyda się w każdej siłowni i boksie crossfitowym?