Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel.eurosportfitness@gmail.com

Rower powietrzny - dlaczego przyda się w każdej siłowni i boksie crossfitowym?

Rower powietrzny to maszyna cardio, w której jako opór wykorzystany jest przepływ powietrza. Pierwsze tego typu sprzęty powstały już w latach 80. XX wieku w USA. Z biegiem lat ich popularność spadała, by wrócić do siłowni na fali mody na cross treningi. Za co lubią je użytkownicy?

Zalety i wady roweru powietrznego

Główną zaletą roweru powietrznego jest jego wszechstronność. Jest to wygodna w użyciu maszyna cardio, która pozwala na wykonanie treningu o wysokiej lub maksymalnej intensywności. O tym, jak duże będzie tempo pracy, decyduje sam użytkownik, który pedałuje szybciej lub wolniej i ma do pokonania większy lub mniejszy opór. Jednocześnie jazda na rowerze powietrznym nie wymaga wcześniejszego doświadczenia czy nauki i jest dość intuicyjna.

Airbike jest połączeniem roweru stacjonarnego, wioślarza i orbitreka, więc podczas treningu wzmacniamy mięśnie całego ciała. To znakomity sprzęt poprawiający kondycję i wytrzymałość. Badacze z Katedry Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Hradec Kralove udowodnili, że trening HIIT z wykorzystaniem roweru powietrznego jest skutecznym sposobem rozwijania ogólnej sprawności fizycznej. Zestawili ze sobą dwie grupy kontrolne: jednak wykonywała trening HIIT na rowerze powietrznym, druga natomiast trening ciągły o umiarkowanej intensywności (MICT). Okazało się, że trenujący na rowerze osiągnęli znacznie lepsze wyniki, zarówno w zakresie siły, jak i pułapu tlenowego czy wytrzymałości aerobowej.

Kolejną zaletą rowerów powietrznych jest bardzo niska awaryjność i łatwość konserwacji. Nie mają silników elektrycznych, które mogłyby się psuć, a z ewentualnymi usterkami poradzi sobie każdy, kto ma podstawowe umiejętności techniczne i pojęcie o naprawie tradycyjnych rowerów. 

 

Dzięki temu, że nie wymagają podłączenia do prądu, można ustawić je tam, gdzie będzie nam wygodnie: w dowolnym punkcie pomieszczenia albo np. na zadaszonym tarasie. Nie mają w sobie skomplikowanej elektroniki, ale zdecydowana większość współczesnych modeli jest wyposażona w konsolę, która pokaże nam pokonany dystans, liczbę spalonych kalorii czy pozwoli wybrać konkretny interwał. Właśnie interwały są tą formą treningu, w której airbike sprawdza się idealnie: podczas krótkich, ale intensywnych serii włókna mięśniowe są mocno angażowane do pracy, co skutkuje wzrostem wytrzymałości (Chalmers, 2008).

Czy rowery powietrzne mają wady? Oczywiście tak, jak każdy sprzęt. Pracują dość głośno, co może być problemem w domowych siłowniach. 

Airbike – dla kogo?

Rowery powietrzne przeznaczone są w zasadzie dla wszystkich użytkowników:

  • początkujących, zwłaszcza osób, które jeszcze nie wiedzą, z jaką intensywnością powinny (i mogą) ćwiczyć,
  • osób borykających się z kontuzjami, deficytami, nadwagą – trening na airbiku nie obciąża stawów i ścięgien (tak jak np. bieganie), a pozwala spalić dużą liczbę kalorii i poprawia krążenie,
  • stałych bywalców siłowni - mogą oni zwiększać swoją siłę i wytrzymałość (także psychiczną), szybciej dojść do większych obciążeń, poprawić wydolność beztlenową i systematycznie zwiększać liczbę powtórzeń,
  • miłośników cross treningów – zwiększa się ich wydajność, zdolność przetrwania intensywnego wyczerpania psychicznego i fizycznego podczas zawodów i codziennych treningów.

Trening na rowerze powietrznym polecany jest także osobom, które nie mają dużo czasu na ćwiczenia - szacuje się, że 15-minutowa sesja na rowerze z 10-sekundowymi seriami sprintów może spalić więcej kalorii niż tradycyjny HIIT. W wersji minimalistycznej mogą to być jeszcze krótsze, bo 4-minutowe tabaty: 20 sekund pracy, 10 sekund przerwy, 8 serii.

 

Gdzie kupić profesjonalny airbike?

W naszej ofercie znajdziecie rowery powietrzne marek Thor Fitness i Ffittech. Posiadamy także inne maszyny cardio z serii air: wioślarze, bieżnie i ergometry narciarskie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj też: Sprzęt do treningu cardio w siłowni i klubie fitness klasy premium