Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel@eurosport-fitness.pl

Jak wybrać sprzęt do treningu cardio w siłowni i klubie fitness klasy premium?

Trening cardio to niezwykle istotny element każdego zdrowego stylu życia. W równym stopniu dotyczy to osób pracujących nad rozwojem muskulatury, jak i tych, które po prostu chcą zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. To dlatego tego rodzaju sprzęt jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej siłowni. Aby się sprawdził, musi być dobrej jakości, bo będzie używany codziennie, i to przez wiele godzin. 

To jednak nie wszystko. Klienci siłowni klasy premium są bardziej wymagający i oczekują, że sprzęt będzie nie tylko sprawny i bezpieczny, ale także:

  • oryginalny – są znudzeni ciągle tymi samymi maszynami dostępnymi we wszystkich okolicznych klubach i chcą czegoś nowego, wyjątkowego,
  • starannie wykonany – na co dzień otaczają się eleganckimi przedmiotami i są przyzwyczajeni do określonego standardu, także w sali do ćwiczeń.

Przykładem maszyn, które spełniają wszystkie powyższe warunki, jest sprzęt do treningu cardio produkowany przez amerykańską firmę True Fitness. Zyskała ona renomę m.in. dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, które dziś spotykamy w wielu maszynach. To jej zawdzięczamy wprowadzenie do maszyn cardio systemu kontroli tętna (HRC) czy nowoczesnych systemów amortyzacji: 

  • Soft System® - system zawieszenia skonstruowany jest tak, że neoprenowe amortyzatory z przodu pasa biegowego amortyzują każde uderzenie stopy, a tył pozwala biegaczowi mocniej się odbić,
  • Soft Select® - powierzchnia do biegania ma różne poziomy twardości i użytkownik w prosty sposób może zmieniać „nawierzchnię”, aby poczuć się np. jak na bieżni lub chodniku. 

To True Fitness w 1987 roku wprowadziła na rynek pierwszy wyjmowany klucz bezpieczeństwa – coś, bez czego trudno dziś sobie wyobrazić nowoczesną bieżnię.

Na czym polega fenomen marki True Fitness? Przyjrzyjmy się bliżej kilku maszynom cardio i zastosowanym w nich rozwiązaniom.  

 

Stryker Slat – profesjonalna bieżnia listwowa do siłowni

Cechą wyróżniającą tę bieżnię jest pokład złożony z gumowych listew. Tradycyjne bieżnie mają gumowy pas, który porusza się wokół rolek połączonych z silnikiem. Bieżnie listwowe mają zamiast tego wiele grubych gumowych paneli. Modele pasowe wymagają regularnego smarowania i odkurzania, aby zapobiec tarciu i zminimalizować zużycie. Bieżni listwowych, takie jak Stryker Slat, nie trzeba smarować, ponieważ konstrukcja została zaprojektowana w sposób nie powodujący tarcia. Łatwiejsze są także naprawy: nie trzeba usuwać całego pasa, a jedynie pojedyncze listwy. Wszystko to sprawia, że tego typu bieżnie są tańsze w eksploatacji i mniej awaryjne od swoich pasowych odpowiedników.

A za co klienci lubią bieżnie listwowe? Przede wszystkim za komfort użytkowania. Bieżnia Stryker Slat wyposażona jest w Soft System, który należycie amortyzuje każdy krok użytkownika i redukuje obciążenie jego stawów. Poszczególne listwy pracują względem siebie, siła oddziałująca na stopy się zmienia, a sam bieg jest bardzo zbliżony do tego na świeżym powietrzu.

 

Alpine Runner – bieżnia treningowa z najwyższym wzniosem

Jak zmobilizować ludzi do tego, by przychodzili systematycznie na siłownię albo do klubu fitness? Na pewno nie mogą się w niej nudzić. Trudno jednak znaleźć sposób na uatrakcyjnienie treningu na zwykłej bieżni. A gdyby tak... spacer w góry? Trening na bieżni ze wznosem nie tylko będzie ciekawszy, ale też przyniesie dodatkowe korzyści: 

  • podniesie tętno ponad zwykły biegowy poziom, do którego organizm już się przyzwyczaił, co przyspieszy spalanie tłuszczu, 
  • poprawi ciśnienie krwi,
  • zwiększy wytrzymałość. 

Udowodniono też, że spacer po bieżni ze skosem może pomóc spalić tyle samo, a czasem nawet więcej kalorii, niż bieg po bieżni płaskiej. Jak słusznie zauważa Jason Fitzgerald, trener amerykańskich lekkoatletów: „Wraz ze wzrostem nachylenia mięśnie są zmuszone do wykonywania większej pracy, ponieważ ciało musi wytwarzać więcej mocy, aby poruszać się nie tylko do przodu, ale także wbrew grawitacji”. Dodatkowo spacerując pod górę nacisk na kolana, biodra, plecy i kostki jest mniejszy niż podczas biegu po płaskiej powierzchni. Jest to więc doskonałe narzędzie treningowe dla osób, które chcą schudnąć, a nie mogą albo nie lubią biegać.

Bieżnia Alpine Runner wyróżnia się na rynku tym, że ma bardzo szeroki zakres nachylenia: od -3% do aż 30% (zwykle jest to od 0 do 15-20%). Zbadano, że idąc na bieżni z nachyleniem 9%, aktywność mięśni łydek wzrasta o 175%, ścięgien podkolanowych o 345%, a mięśni pośladków o 635%! A to tylko 9 z możliwych do osiągnięcia na tej bieżni 30 procent…

 

Schody treningowe Palisade Climber – sprzęt do ćwiczeń nóg i pośladków

Użytkownicy siłowni i klubów klasy premium to zazwyczaj osoby bardzo zapracowane. Mają mało czasu na trening, więc wybierają te rodzaje aktywności, które zapewniają dobre efekty w krótkim czasie. Jeśli chodzi o trening cardio, takim ćwiczeniem jest spacer po schodach. Schody treningowe od jakiegoś czasu zdobywają coraz większą popularność, bo bardzo skutecznie pomagają spalać kalorie, wzmacniają mięśnie i poprawiają pracę serca. 

Palisade Climber marki True Fitness ma jeden z najgłębszych i najsolidniejszych stopni na rynku. Standardem w tego typu maszynach jest głębokość 23-25 cm – w Palisade Climber wynosi ona 28,4 cm. Większa głębokość stopnia pozwala na lepszą mechanikę ruchu i eliminuje ryzyko ściśnięcia palców między stopniami, co zdarza się czasem w modelach o płytszych stopniach. 

Konstruktorzy zadbali też o to, by zmniejszyć naprężenia na drążkach i łożyskach, co zwiększa trwałość schodów. Dostęp do układów elektrycznych i napędowych w celu konserwacji lub serwisu jest łatwy – wystarczy zdjąć przedni panel. Ta maszyna jest przyjazna nie tylko dla użytkowników, ale też dla właścicieli siłowni!

Cechą wyróżniającą schody True Fitness na rynku jest również minimalna waga użytkownika: zwykle wynosi ona 45 kg, w modelu Palisade Climber jest to zaledwie 31 kg. Od razu widać, że na tym sprzęcie może trenować znacznie szersza grupa użytkowników. 

Aby trening na tych schodach był w pełni bezpieczny, zastosowano w nich system Dual-Brake, czyli dwa rodzaje hamulców: dynamiczny, który reguluje prędkość i zapobiega nadmiernemu przyspieszeniu oraz mechaniczny, blokujący stopnie, gdy nie są używane. Zintegrowane czujniki podczerwieni w dolnej części maszyny uruchamiają się, jeśli ktoś zbliży się zbyt blisko maszyny lub jeśli coś się pod nią dostanie.

Szukasz markowego sprzętu fitness? Zastanawiasz się, jak przyciągnąć do klubu nowych klientów? Sprawdź naszą ofertę!

czytaj też: Czy bieżnia True Fitness Alpine Runner pomaga schudnąć? Sprawdź, co mówią badania