Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel.eurosportfitness@gmail.com

Hantle do ćwiczeń – jaki rodzaj wybrać?

Hantle są jednym z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych sprzętów do ćwiczeń. Wykorzystuje się je na zajęciach fitness, podczas cross treningu, treningu funkcjonalnego czy zajęć rehabilitacyjnych. To niezbędny element wyposażenia każdej komercyjnej czy domowej siłowni. Zastanawiasz się, jakie hantle kupić? Przygotowaliśmy krótki poradnik prezentujący wady i zalety poszczególnych modeli.

Hantle ogumowane

Nasze zestawienie otwierają hantle ogumowane – bardzo popularne, bo łączące w sobie zalety innych modeli. Są trwałe jak żeliwne, a jednocześnie „ciche” jak ogumowane czy winylowe. Za co jeszcze lubią je użytkownicy?

Głowy w hantlach dobrej jakości są wykonane ze stali lub żeliwa, więc nie odkształcają się, nie pękają i nie kruszą. W tych gorszych głowa może być zrobiona z betonu, a więc jest bardziej krucha i podatna na uszkodzenia.

W razie upadku, nawet z dużej wysokości, nie niszczą podłogi i same również są dobrze chronione przed uszkodzeniem. 

Wariant hex może być używany do ćwiczeń w podporze – gumowa powłoka dobrze zapobiega ślizganiu się hantli po podłodze.

Hantle dobrej jakości mają uchwyty stalowe, a więc są odporne na odkształcenia, pęknięcia czy rdzę. Dzięki wyradełkowaniu nie ślizgają się w dłoniach.

Są dostępne w bardzo szerokiej gamie rozmiarów, więc można je dobrać do każdego rodzaju zajęć i stopnia zaawansowania ćwiczącego.

Wadą hantli ogumowanych może być ich cena – są droższe od tych w całości wykonanych z żeliwa. Hantle o wadze 10 kg mogą kosztować od ok. 140 do nawet 250 złotych.

Hantle bitumiczne

To jeden z najtańszych, ale i najmniej trwałych wariantów hantli. Są wyprodukowane z mieszanki bitumicznej i pokryte powłoką z tworzywa – winylu lub innego tworzywa sztucznego.

Są większe i mniej trwałe od żeliwnych, ale zdecydowanie tańsze. Polecane raczej osobom początkującym, które jeszcze nie wiedzą, czy zaangażują się mocniej w uprawianie tego rodzaju aktywności i nie chcą wydawać dużych pieniędzy.

Hantle winylowe

Podobnie jak hantle ogumowane dobrze leżą w dłoniach, nie ślizgają się, są „ciche” i nie niszczą podłoża, ale często ich wnętrze to po prostu beton, który z czasem może zacząć się kruszyć. Bywają też na rynku trochę droższe, ale znacznie trwalsze hantle winylowe z wnętrzem żeliwnym.

Hantle winylowe łatwo umyć, są odporne na zarysowania, nie turlają się po podłodze. Występują zazwyczaj tylko w mniejszych wagach, są więc używane głównie podczas dynamicznych zajęć fitness. Mają przystępną cenę, można je kupić już za kilkanaście-kilkadziesiąt złotych.

Hantle neoprenowe

To również wariant hantli do zajęć fitness, ale bardziej komfortowy w użyciu. Neopren jest materiałem higienicznym, nie chłonie potu, a jest przyjemniejszy w dotyku niż winyl. 

Hantle neoprenowe często mają żeliwne, a więc trwalsze wnętrze. Podobnie jak hantle winylowe dobrze leżą w dłoniach, nie wyślizgują się podczas ćwiczeń, a neoprenowa powłoka chroni zarówno hantle, jak i podłogę przed uszkodzeniami w przypadku upuszczenia. 

Często występują w różnych kolorach oznaczających daną wagę, co bardzo ułatwia wybór odpowiedniego ciężaru. 

Są nieco droższe od winylowych, ale zdecydowanie warte swojej ceny.

Hantle żeliwne

Ekstremalnie trwałe, odporne na uszkodzenia. Żeliwo ma dużą masę, więc takie hantle są bardzo kompaktowe – nawet duże ciężary zajmują mniej miejsca, niż ich odpowiedniki z powłoką gumową czy poliuretanową, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku hantli regulowanych. Dzięki temu są też wygodniejsze w użytkowaniu.

Jakie wady mają hantle żeliwne?

Mogą być  nieprzyjemne w dotyku, zwłaszcza jeśli masz wrażliwe dłonie. Często pozostawiają na dłoniach przykry, metaliczny zapach. Wadą jest również to, że są dość „głośne”.

Jeśli hantle żeliwne są źle przechowywane, z czasem mogą zacząć rdzewieć. Mogą też rysować podłogę po upadku, dlatego przy dużych ciężarach warto używać mat ochronnych. 

Ile kosztują hantle żeliwne?

Są trochę tańsze od hantli ogumowanych – ceny większych ciężarów (pow. 10 kg) zaczynają się od ok. 100 złotych, choć znajdziemy też modele za 200 zł.

Hantle stalowe chromowane

Dużą zaletą tego rodzaju hantli jest ich stylowy wygląd – wbrew pozorom bardzo istotny dla wielu bywalców siłowni. Hantle dobrej jakości są odporne na odpryski i pękanie. Powłoka chromowa chroni je przed rdzą i uszkodzeniami, a przy tym jest łatwa w czyszczeniu. 

Podobnie jak hantle żeliwne, mają niewielki rozmiar przy stosunkowo dużej wadze - zajmą więc w siłowni mniej miejsca, niż modele bitumiczne czy winylowe.

Czy hantle stalowe mają jakieś wady?

Owszem, jedną z nich jest cena. Dobra jakościowo stal jest trwała i odporna na korozję czy odkształcenia, ale na rynku trafiają się też hantle gorszej jakości, więc w tym przypadku niska cena to tylko pozorna oszczędność. Dobre hantle stalowe o wadze 10 kg można kupić za ok. 190-240 złotych.

Hantle poliuretanowe

To model dla osób, które cenią sobie jakość sprzętu do ćwiczeń. Są bardzo trwałe, odporne na zużycie oraz ścieranie. 

Poliuretan jest znacznie twardszy od gumy, ale tak samo elastyczny, a przy tym nie rozkłada się tak jak guma pod wpływem temperatury czy słońca i nie ma prawie żadnego zapachu. Dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne i działanie wody, takich hantli można więc używać także w plenerze.

Hantle poliuretanowe są tak samo „ciche” jak hantle gumowe czy winylowe, po kontakcie z podłożem nie odbijają się i pozostają dokładnie w miejscu, w którym zostały upuszczone. 

Główną (i chyba jedyną) wadą hantli poliuretanowych jest ich cena - to najdroższy z prezentowanych przez nas wariantów. Hantle o wadze 10 kg kosztują od ok. 220 do 350 i więcej złotych.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat dostępnych hantli sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami. Chętnie podzielimy się swoimi doświadczeniami!

czytaj też: Wolne ciężary w siłowni – na co postawić?