Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel.eurosportfitness@gmail.com

KPO: sięgnij po dofinansowanie na wyposażenie siłowni lub szkolenia pracowników

6 maja rozpocznie się nabór wniosków do programu „Inwestycje w dywersyfikację działalności sektora HoReCa” realizowanego w ramach KPO. Wśród podmiotów, które mogą starać się o nawet 540 tysięcy dofinansowania znalazły się również te, które zajmują się organizacją oraz prowadzeniem zajęć sportowych i rekreacyjnych.

Adresatami programu są mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w branży hotelarskiej, gastronomicznej, kulturalnej i turystycznej (tzw. HoReCa). Jego celem jest wsparcie tych firm w taki sposób, by były bardziej odporne na ewentualne przyszłe wstrząsy gospodarcze, takie jak np. pandemia. Pieniądze mają przyczynić się do unowocześnienia, rozszerzenia albo urozmaicenia działalności oraz pozyskania większej grupy klientów.

Czy środki z KPO mogą trafić do właścicieli siłowni?

Wszystko zależy od tego, jaki jest główny kod PKD prowadzonej przez nich działalności zapisany w KRS lub CEiDG. Pełną listę kodów upoważniających do składania wniosków znajdziemy na stronie PARP

Wśród uprawnionych do udziału w programie podmiotów znalazły się m. in. hotele, restauracje, ale też wypożyczalnie sprzętu sportowego (PKD 77.21.Z) oraz podmioty prowadzące pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych grup i osób indywidualnych (PKD 85.51.Z). Mogą to być np. kursy sztuk walki, jogi, zajęcia siatkarskie, piłkarskie czy gimnastyczne, obozy sportowe, szkoły nauki jazdy konnej czy pływania. Na wsparcie mogą też liczyć profesjonalni instruktorzy sportowi, nauczyciele i trenerzy. Co ważne, podany PKD musi być ich działalnością wiodącą (przeważającą), a działalność musi być prowadzona w okresie od 20 marca 2020 roku (lub wcześniej) do 15 maja 2022 r., nieprzerwanie przez co najmniej 6 następujących po sobie miesięcy.

Warunkiem otrzymania wsparcia jest również to, że przedsiębiorca w 2020 lub 2021 roku odnotował spadek obrotów w wysokości co najmniej 30% (liczony rok do roku). Dotacje mogą też otrzymać przedsiębiorcy, których działalność gospodarcza w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 19 marca 2020 r. była zawieszona.

Z programu nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, których działalność wiodąca oznaczona jest kodem 93.13.Z („Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej”).

Na co można przeznaczyć środki otrzymane z tego programu KPO?

Przykładowe działania to:

  • zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wprowadzenia na rynek nowych produktów/usług, 
  • roboty budowlane,
  • inwestycje związane z zieloną transformacją,
  • działania związane z wykorzystaniem technologii cyfrowych,
  • szkolenia związane z nabyciem nowych umiejętności lub przekwalifikowaniem pracowników,
  • opracowanie studium wykonalności, modelu biznesowego itd.

Maksymalna wysokość projektu wynosi 600 tysięcy złotych. Konieczny jest wkład własny w wysokości 10%, co oznacza, że przedsiębiorca może otrzymać z programu nawet 540 tysięcy złotych.

Nabór wniosków rozpoczyna się 6 maja i potrwa do 5 czerwca.

Szczegółowe informacje i wzory dokumentów znajdziecie na stronie PARP. Agencja prowadzi też bezpłatne, dwugodzinne szkolenia online, podczas których można się dowiedzieć, jakie są zasady programu, kto może wziąć w nim udział oraz jak przygotować i złożyć wniosek. Najbliższe odbędzie się 16 kwietnia, a kolejne - 30 kwietnia. Rejestracja tutaj.