Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel.eurosportfitness@gmail.com

Bieżnia True Fitness Alpine Runner a odchudzanie: co mówią badania?

W 2016 roku na rynku fitness pojawił się nowy model bieżni: Alpine Runner marki True Fitness. Szybko stał się bardzo popularnym sprzętem cardio w siłowniach na całym świecie. W czym tkwi tajemnica tego sukcesu? 

Chcesz schudnąć? Maszeruj pod górę!

Powszechnie wiadomo, że biegnąc czy idąc po pochyleniu spalimy więcej kalorii, niż w czasie treningu na płaskim terenie. Wyliczono, że u przeciętnego użytkownika spacerującego z nachyleniem wynoszącym 9% rośnie aktywność mięśni łydek, pośladków i ścięgien podkolanowych - odpowiednio o 175%, 635% i 345%. 

Kiedy poruszamy się pod górę, nasze tętno rośnie szybciej, organizm szybciej wyczerpuje zapasy glikogenu, a potem sięga po zmagazynowane zapasy tłuszczu i… chudniemy.

Wykorzystują to producenci bieżni treningowych, którzy wypuszczają na rynek wciąż nowe modele pozwalające zmieniać stopień wznosu blatu. W komercyjnych bieżniach zwykle wynosi on 15-18 stopni, czasem 20. Model Alpine Runner ma jeden z największych wznosów na rynku – aż 30 stopni. Jednocześnie zastosowano w nim opatentowany przez True Fitness unikalny system amortyzacji TRUE SOFT, który chroni stawy przed przeciążeniem. Silnik AC Max Drive™ o mocy 5 KM i koło zamachowe są tak wyważone, by bieżnia pracowała płynnie i cicho, a zredukowane do minimum wibracje zapewniają komfort treningu i chronią części bieżni przed szybkim zużyciem.

Ale czy Twoi klienci muszą o tym wszystkim wiedzieć? Niekoniecznie. Dla większości z nich najistotniejsze jest to, żeby schudnąć, ewentualnie poprawić ogólną kondycję. I tu do akcji wkraczają naukowcy. 

Czy trening na bieżni pomaga schudnąć?

Nie będziemy w tym tekście dyskutować o tym, czy skuteczniej odchudza trening cardio czy może jednak siłowy. Skupimy się na innym, bardziej naukowym aspekcie. Wiadomo, że kluczem do sukcesu jest systematyczność, jednak wiele osób ma problem z utrzymaniem motywacji do treningów. Dlaczego? Z badań opublikowanych w 2007 wynika, że jednym z winowajców jest konflikt między wybraną metodą treningową, a… ego ćwiczącego. Innymi słowy: ludzie lubią czuć się mistrzami w tym, co robią i wtedy ćwiczą chętnie. Jeśli jednak jakaś aktywność sprawia im kłopot (np. nie potrafią prawidłowo wykonać ćwiczenia albo obsłużyć sprzętu), szybko ją porzucają. Przeprowadzone 5 lat później badania wykazały z kolei, że kiedy uwierzymy w to, że mamy „moc sprawczą”, by schudnąć, szanse na sukces są znacznie większe. 

Czyżby to w tym tkwił sukces popularności bieżni treningowych? Wiele na to wskazuje. Chodzić przecież umiemy, biegać również (choć nie wszyscy lubimy), więc taki trening nie jest trudny i nie powinien nas zniechęcać. Jeśli do tego zauważymy, że przynosi efekty, będziemy ćwiczyć chętnie i systematycznie. Ważne jest jednak, by bieżnia była intuicyjna i prosta w użyciu, a przy tym efektywna. Taka, jak Alpine Runner True Fitness - interfejs użytkownika został w niej przeprojektowany tak, by stopień nachylenia i prędkość zmieniać jednym dotknięciem. 

I tu znów do gry wchodzą naukowcy. Badacze z The LAB sprawdzili, czy wprowadzone zmiany mają wpływ na użytkowanie bieżni i jaka jest skuteczność modelu Alpine Runner w odchudzaniu.

Alpine Runner True Fitness – bieżnia dla tych, którzy lubią wyzwania

Niezależne badania przeprowadzono w ośrodku w Maryland. Wzięły w nim udział 24 osoby. Celem sześciotygodniowego wyzwania (przy treningach dwa razy w tygodniu) była utrata wagi. 

Co pokazały badania? W pierwszym etapie wszyscy ćwiczący mogli wybrać do treningu dowolną bieżnię. Okazało się, że wszystkie były używane tak samo często, co oznacza, że Alpine Runner wcale nie stała się od razu ulubienicą ćwiczących. 
Później jednak badanych podzielono na 2 grupy: jedna ćwiczyła na bieżni klasycznej, druga na Alpine Runner. Po kilku tygodniach w grupie trenującej na Alpine Runner zaszły istotne zmiany. Poprawił się profil metaboliczny użytkowników, zmniejszyły się obwody ramion i brzucha oraz poziom tkanki tłuszczowej na ramionach i brzuchu. W tzw. grupie kontrolnej (czyli trenującej na klasycznej bieżni) zmiany były zdecydowanie mniej zauważalne.

Stwierdzono także, że przy podobnym dziennym czasie użytkowania obu bieżni (4,29 h vs. 5,64 h), trenujący na Alpine Runner pokonywali o połowę większy dystans, co oznacza, że ćwiczyli ze znacznie większą prędkością, a w efekcie spalili więcej kalorii. Okazało się, że przeniesienie przycisku zmieniającego prędkość i nachylenie w łatwiej dostępne miejsce sprawiło, że użytkownicy True Alpine Runner chętnie korzystali z dostępnych możliwości - wybierali dostępne w tym modelu wyższe prędkości i większe nachylenie blatu bieżni.

Jakie wnioski płyną z przeprowadzonych badań? Po pierwsze, bieżnia Alpine Runner jest dobrym narzędziem do walki z nadwagą. Skuteczniej spala tłuszcz i poprawia wydolność metaboliczną, niż klasyczne bieżnie biorące udział w teście. 

Po drugie: ten model jest na tyle łatwy w obsłudze, że użytkownicy bez problemu wykorzystują jego możliwości – nachylenie od -3 do 30 stopni i prędkość do 19 km/h.  Trenują intensywniej niż na innych bieżniach i szybciej widzą efekty. A skoro tak, to chętnie na nią wracają.

Skuteczny, łatwy w obsłudze i chwalony przez użytkowników - czy może być lepsza rekomendacja dla sprzętu cardio?

Mamy ten model w swojej ofercie – zadzwoń i porozmawiajmy o szczegółach!

 

Czytaj też: Konsole w maszynach cardio – jak robią to Amerykanie?