Zalety treningu funkcjonalnego: jak wspomóc budowanie siły i sprawności?
Trening funkcjonalny – czy to tylko dodatek do treningowej codzienności czy raczej środek niezbędny dla utrzymania zdrowia i sprawności? Na to pytanie odpowiada dziś Jacek Momot – kulturysta, trener personalny, właściciel siłowni Momot Gym w Poznaniu, aktualny mistrz Polski w kulturystyce w kategorii 80 kg.
- Jak zwykle w naszym fachu odpowiedź jest niejednoznaczna. Jedno jest pewne: trening funkcjonalny znajduje swoje zastosowanie w różnych dyscyplinach sportu, ale także w prozdrowotnym stylu życia, którego powinien być stałym elementem.
Trening funkcjonalny może być dodatkiem do aktualnego planu treningowego, a na pewno okresowo powinien znaleźć swoje zastosowanie u każdego bywalca siłowni, który stawia na „ciężkie żelastwo”. Bez względu na wiek czy staż treningowy.
Czym jest trening funkcjonalny?
To nic innego jak dobór odpowiednich ćwiczeń, których zamysłem jest poprawa sprawności w wykonywaniu codziennych, rutynowych czynności. Nie jest niczym zaskakującym, że dzisiejszy model życia upośledza nasze ciało. Bywa, że chcemy budować upragnioną sylwetkę, a samo chodzenie czy dźwiganie pozostawia wiele do życzenia. Stąd też powinniśmy położyć na nie większy nacisk, by uniknąć ewentualnych mikrourazów, bólu kolan, bioder, kręgosłupa czy też poważniejszych kontuzji, które wykluczą nas z gry. A przede wszystkim by nie doprowadzać do kiepskiego samopoczucia – to powinno być niszczone w zarodku.
W przeciwieństwie do treningu kulturystycznego, w zajęciach funkcjonalnych nie izolujemy stricte partii mięśniowych, ale skupiamy się na zaangażowaniu większej ilości całych grup mięśni. Możesz taki zestaw stworzyć z trenerem, który wskaże po wstępnej diagnostyce na co zwrócić szczególną uwagę, lub dołączyć do grup zorganizowanych.
Kolejny plus treningu funkcjonalnego - poza lepszą sprawnością ruchową - to ilość straconych kalorii na samym treningu. Jeśli do tego okrasimy go lekkim cardio na ulubionej maszynie, mamy idealny przepis na przyjemną i urozmaiconą redukcję.
Trening funkcjonalny - od czego zacząć?
Możesz wystartować z treningiem opartym o swój ciężar ciała. Z czasem zacznij wykorzystywać kettle, liny treningowe, sanki, wózki, TRX-y i całą masę akcesoriów.
Dla kulturysty takiego jak ja trening funkcjonalny kończy i zaczyna sezon. W pracy z klientami bywa niekiedy podstawą oraz sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym ;)
A nic tak nie cieszy trenera jak zadowolenie i efekty - nie tylko w sylwetce, ale także w poprawie sprawności i nastroju.
czytaj też: Siłownia dla mistrzów – jak trenują najlepsi?