Używany sprzęt cardio – 9 kroków do idealnego zakupu
Zakup używanego sprzętu do treningu cardio może być znakomitą inwestycją, pod warunkiem, że dokładnie przemyślisz swój wybór. Istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę, aby znaleźć sprzęt, który spełni twoje potrzeby i oczekiwania.
Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę podczas zakupu używanego sprzętu do treningu cardio?
Stan techniczny
Najważniejszym aspektem przy zakupie używanego sprzętu jest jego stan techniczny. Sprawdź, czy nie ma wycieków, zużycia części, skrzypiących elementów lub innych oznak uszkodzeń. Jeśli to możliwe, przetestuj sprzęt, aby upewnić się, że działa płynnie i bez problemów. Jeśli kupujesz bieżnię, pozwól jej pracować kilkanaście minut – niektóre modele mimo uszkodzeń są w stanie działać bez przerw kilka minut, a dopiero po tym czasie pojawiają się komunikaty o błędach.
Marka i jakość
Wybieraj renomowane marki i modele dobrej jakości. Jeśli sprzęt ma być intensywnie eksploatowany w komercyjnej siłowni, lepiej zainwestować nieco więcej w ten, który jest trwały i niezawodny. Oszczędzanie w takim przypadku może być tylko pozorne, bo albo więcej wydasz na późniejsze naprawy, albo sprzęt w ogóle nie będzie działał, więc nie zarobi na siebie.
zobacz też: Jaka jest różnica między komercyjnym a domowym sprzętem do ćwiczeń?
Funkcje i opcje
Sprawdź, jakie funkcje i opcje oferuje dany sprzęt. Czy ma programy treningowe, monitorowanie parametrów, systemy amortyzacji, czy jest kompatybilny z aplikacjami do treningu? Czy mogą na nim ćwiczyć wszyscy, tzn. także osoby o dużej wadze, bardzo wysokie albo niskie? Wybierz sprzęt, który najlepiej będzie odpowiadał potrzebom twoich klientów i umożliwi im zróżnicowany trening.
Przestrzeń i wymiary
Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na dany sprzęt. Zmierz dostępną przestrzeń i porównaj ją z wymiarami modeli, którymi jesteś zainteresowany. Jeśli kupujesz schody pamiętaj, by wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia – musisz mieć miejsce nie tylko na ustawienie samego sprzętu, ale także na zrobienie na nim treningu – w większości modeli potrzebne będzie 280-340 cm.
Cena
Porównaj ceny używanych sprzętów na rynku. Bądź przygotowany na wydanie trochę więcej, jeśli znajdziesz sprzęt lepszej marki. Przeszukaj różne źródła – nie tylko strony producentów, ale też ogłoszenia internetowe czy aukcje online. Jeśli jesteś „złotą rączką” (albo masz kogoś takiego pod ręką), zastanów się nad zakupem sprzętów używanych w stanie „as is” – czasem niewiele trzeba, by działały i wyglądały jak nowe, a są nawet o 70-80% tańsze od modeli prosto ze sklepu.
zobacz też: „As is” – profesjonalny sprzęt do siłowni na każdą kieszeń
Historia użytkowania
Spróbuj dowiedzieć się, jak długo i jak intensywnie sprzęt był używany. Mniej eksploatowany sprzęt będzie miał większą szansę na dłuższą żywotność. Zapytaj sprzedawcę o historię i warunki przechowywania sprzętu.
Gwarancja i serwis
Jeśli to możliwe, sprawdź, czy sprzęt posiada jakąkolwiek gwarancję lub dostęp do serwisu. To da ci pewność, że w razie awarii będziesz mieć wsparcie. My sprzedając regenerowany sprzęt cardio dajemy na niego 2 lata gwarancji, a w przypadku sprzętu odnowionego – 6 miesięcy. Mamy też własnych serwisantów, którzy przyjadą do ciebie i naprawią usterkę – nie musisz wysyłać do nas uszkodzonych maszyn.
Zobacz, jakie są różnice między sprzętem odnowionym a regenerowanym.
Transport i montaż
Kupując sprzęt cardio zastanów się, czy chcesz sam go przewieźć, czy zlecić to sprzedawcy. Bieżnie i eliptyki często są duże i ciężkie, więc będziesz potrzebować odpowiedniego transportu i pomocy przy montażu.
Opinie i recenzje
Przeszukaj internet w poszukiwaniu opinii i recenzji dotyczących modelu sprzętu, którym jesteś zainteresowany. Dostaniesz na pewno wiele cennych wskazówek, ale przy wyborze kieruj się także własnym doświadczeniem i… zdrowym rozsądkiem. Pamiętaj, że w internecie można przeczytać wszystko ;-)
Podsumowując, zakup używanego sprzętu do treningu cardio to ważna decyzja, która wymaga staranności i dokładnego przyjrzenia się wielu czynnikom. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by podjąć ją samodzielnie, daj sobie pomóc. Wspólnie ustalimy, co najlepiej sprawdzi się w twoim klubie. Sprzedamy ci sprzęt, który będzie w dobrym stanie technicznym i pozwoli ci zapomnieć o kolejnych zakupach na wiele lat.
czytaj też: Jak zarobić latem w branży fitness? 5 sposobów na utrzymanie przychodów