Sztangi do profesjonalnej siłowni: sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem
Zastanawiasz się, jakie sztangi będą najlepsze dla Twojej siłowni? Jako właściciel musisz wybrać taki sprzęt, który zadowoli klientów i pomoże im osiągnąć maksymalne efekty treningowe, a nie będzie zalegał po kątach. Przyjrzyjmy się bliżej różnym rodzajom sztang i temu, co powinieneś wiedzieć, aby dokonać najlepszego wyboru dla Twojej siłowni.
Rodzaje sztang
Sztanga olimpijska
Sztangi olimpijskie pierwotnie używane były głównie do zawodów, ale dziś to podstawowy element wyposażenia każdej profesjonalnej siłowni. Wyróżniają się tym, że średnica tulei na obciążenia wynosi 50 mm. Powinny także mieć obrotowe tuleje na obciążenia, które odciążają nadgarstek użytkownika.
Sztangi damskie i męskie różnią się nieco od siebie długością, ciężarem i średnicą uchwytu:
- standardowa długość olimpijskiej sztangi dla mężczyzn to 220 cm, jej waga wynosi 20 kg, a średnica uchwytu 28 mm;
- w przypadku kobiet długość sztangi wynosi 201 cm, waga 15 kg, a średnica uchwytu 25 mm;
- dostępne są też na rynku sztangi juniorskie, dla starszych dzieci i młodzieży, zwykle mają długość ok. 160-170 cm, ważą 5-10 kg, a uchwyt ma średnicę 25 mm.
Średnica sztangi jest ściśle związana z jej sprężystością i rodzajem treningu. Cieńsze sprawdzą się przy ćwiczeniach dynamicznych, np. cross treningu. Gryf z większą średnicą zadowoli miłośników klasycznych treningów siłowych i trójboju.
Oprócz klasycznych sztang olimpijskich na rynku znajdziecie także różnego rodzaju sztangi gięte, kratownice, sztangi typu hex czy multi grip. Wszystkie one mogą być atrakcyjnym dopełnieniem wyposażenia siłowni, pod warunkiem że masz na nie miejsce i… pieniądze.
Sztanga do martwego ciągu
Specjalistyczna sztanga do martwego ciągu może znacząco poprawić wyniki Twoich klientów. Zwykle jest bardziej elastyczna i nieco dłuższa od olimpijskiej (ma ok. 230 cm), co ułatwia podnoszenie większych ciężarów. Ma też wyraźne radełkowanie, aby zapewnić lepszy chwyt oraz dłuższe tuleje na obciążenia, bo przy tego typu ćwiczeniach używa się znacznych ciężarów. Nie musi za to posiadać wysokiej jakości (i drogich) łożysk – płynna rotacja gryfu przy martwym ciągu nie jest aż tak istotna.
Sztanga do przysiadów
Sztangi do przysiadów charakteryzują się większą grubością (zwykle 30 mm), co zapewnia większą stabilność i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Mają też większą nośność – nawet do 450 kg.
Niektóre modele są specjalnie wyprofilowane lub mają z przodu dodatkowe uchwyty – dzięki temu środek ciężkości jest przeniesiony, co pomaga zachować równowagę podczas przysiadu, a jednocześnie zwiększa napięcie mięśni i zakres ruchu.
Sztangi do przysiadów w środkowej części mogą posiadać poduszki, które chronią kark przed otarciami i poprawiają komfort treningu.
Na co warto zwrócić uwagę wybierając sztangę?
Materiał - sprawdź, jak wykonana jest sztanga
Sztangi mogą być wykończone na kilka różnych sposobów:
1. Stal bez powłoki. Początkowo wygląda świetnie, ale z czasem, jeśli stal jest słabej jakości, może się utleniać i rdzewieć. Aby temu zapobiec, sztangę trzeba regularnie konserwować, po użyciu wycierać z potu i zadbać o to, żeby nie była przechowywana w wilgotnym środowisku.
2. Niklowanie. Podobnie jak w przypadku gryfów z gołej stali, kluczowa jest jakość. Jeśli jest wysoka, sztanga wygląda dobrze, ale jeśli producent oszczędzał, powłoka będzie pękać i może się złuszczać.
3. Chrom. Droższe, ale i znacznie lepsze jakościowo wykończenie niż nikiel. Bardzo trwałe. Dzięki niemu sztangi długo wyglądają jak nowe, i to bez żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.
4. Powłoka ceramiczna. Kolorowa powłoka ceramiczna jest odporna na rdzewienie, bardzo trwała, a przy tym świetnie wygląda. Za taką jakość trzeba jednak sporo zapłacić.
Tuleje i łożyska w sztangach
Tuleje i łożyska są kluczowe dla prawidłowej pracy ciężaru na sztandze. Łączą one część chwytną gryfu z tzw. rękawami, czyli częścią na obciążenia, jednocześnie redukując tarcie między tymi elementami.
Dzięki tulejom gryf porusza się płynnie, ale jest bardziej stabilny, niż jego łożyskowany odpowiednik. Tuleje zazwyczaj wykonywane są z mosiądzu albo brązu. Modele dobrej jakości są samosmarujące, co ogranicza konieczność konserwacji.
Łożyska są wprawdzie droższe, ale w najbardziej dynamicznych treningach, takich jak podrzut czy rwanie, sprawdzają się lepiej niż tuleje: zapewniają bardziej płynny obrót, nawet przy dużym obciążeniu.
Radełkowanie sztangi
Radełkowanie jest ważnym kryterium przy wyborze sztangi, bo ma duży wpływ na komfort użytkowania i bezpieczeństwo treningu. Jego głównym zadaniem jest poprawa chwytu. Głębokość radełkowania i rozmieszczenie wyradełkowanych obszarów mogą się różnić w zależności od przeznaczenia sztangi.
- Płytkie, pasywne (głębokość ok. 1 mm) – najpopularniejsze, linie są położone blisko siebie, a samo radełkowanie jest mało odczuwalne dla dłoni. Polecane do treningów osób początkujących.
- Średnie, agresywne (ok. 1,5 mm) – pozwala pewniej trzymać sztangę, ale może być raniące dla delikatnej skóry dłoni czy goleni.
- Głębokie, agresywne (pow. 1,5 mm) – najostrzejsze, stosowane w gryfach używanych do treningów z dużymi ciężarami, martwych ciągów itp. Mało wygodne, ale bardzo pomaga pewnie trzymać sztangę.
- Radełkowanie w bocznych częściach sztangi oraz na środku – najczęściej spotykane, uniwersalne, pozwala na lepszy chwyt.
- Radełkowanie na środku sztangi – polecane do przysiadów, pomaga utrzymać sztangę w górnej części pleców.
- Brak radełkowania na środku – sztangi do treningów wymagających częstych powtórzeń, gładki środek zapobiega otarciom skóry (np. goleni podczas martwego ciągu).
PSI – czym jest wytrzymałość na rozciąganie sztangi?
Wskaźnik PSI, który często możemy spotkać przy opisach sztang, pokazuje z jaką maksymalną siłą możemy oddziaływać na sprzęt bez ryzyka jego odkształcenia. Mierzy się go w funtach na cal kwadratowy. Mówiąc najkrócej: im wyższy wskaźnik PSI, tym większe obciążenia możemy założyć na obciążenia. Jak odczytać wskaźnik PSI?
- 150 000 – sztanga dla użytkowników domowych i osób początkujących, ćwiczących z mniejszymi ciężarami;
- 150 000–180 000 — dobrej jakości sztanga dla osób średnio zaawansowanych, do stosowania w komercyjnych siłowniach;
- więcej niż 180 000 – profesjonalna sztanga, która wytrzyma długotrwałe użytkowanie i duże ciężary.
Jak wybrać sztangę do siłowni?
Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci wybrać najlepsze sztangi do Twojej siłowni. O czym jeszcze musisz pamiętać przy zakupach?
Zrób analizę rodzaju ćwiczeń swoich klientów
Sprawdź, jakie ćwiczenia najczęściej robią Twoi klienci. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zdecydować, jakie sztangi będą najbardziej potrzebne i jakie najlepiej odpowiadają ich potrzebom, a z których możesz zrezygnować. To ważna zwłaszcza w mniejszych siłowniach oraz wtedy, kiedy Twój budżet jest ograniczony.
Jakość wykonania
Jakość sztang to kluczowy element, na który musisz zwrócić uwagę. Wybieraj sprzęt wykonany z wysokiej jakości stali, który jest trwały i wytrzymały. Dzięki temu Twoi klienci będą mogli ćwiczyć bez obawy o bezpieczeństwo, a Ty na długo zapomnisz o kolejnych zakupach.
Zobacz, jak testowane są gryfy marki Thor Fitness, które mamy w naszej ofercie.
Budżet
Oczywiście, budżet odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji zakupowych. Pamiętaj jednak, że inwestycja w wysokiej jakości sprzęt to inwestycja w zadowolenie i komfort Twoich klientów. Dobrej jakości sztanga, chociaż droższa, posłuży przez wiele lat i przyciągnie więcej klientów do Twojej siłowni.
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz porady dotyczącej wyboru sztang do swojej siłowni, nie wahaj się – dzwoń albo pisz i pytaj! Chętnie pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie, aby Twoi klienci byli w pełni zadowoleni z treningów.
czytaj też: Żeliwne, stalowe, a może poliuretanowe – jakie obciążenia wybrać do siłowni?