Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel.eurosportfitness@gmail.com

Sprzęt do siłowni dla jednostek budżetowych, czyli dlaczego przetargi ustawiane w sposób niewłaściwy?

Wiele jednostek budżetowych, co pewien czas, staje przed dylematem, jaki sprzęt do siłowni wybrać, jaki sprzęt sportowy zakupić do szkoły itp.? Niestety nie mogą one podejmować samodzielnej decyzji, który z nich zakupić, tylko konieczne jest ogłoszenie przetargu. I tutaj pojawia się największy dylemat, bowiem osoby, które ów przetarg przygotowują, jako jedyne kryterium wyboru często podają – cenę, głównie z uwagi na fakt, że same nie mają dostatecznej wiedzy na temat tego, jaki sprzęt do siłowni będzie odpowiedni. Oczywiście nikogo to nie dziwi, ponieważ koszt zakupu nowych urządzeń również jest istotny, aczkolwiek należy także uwzględnić inne czynniki, w tym także parametr jakości, gwarancję oraz dopasowanie sprzętu do miejsca, w którym ma on się znajdować. Dlaczego więc przetargi na sprzęt do siłowni są przeprowadzane niewłaściwie? Podpowiadamy, jak można to zmienić.

używany sprzęt cardio

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia na sprzęt do siłowni

Decydując się na udział w przetargu na sprzęt do siłowni, wiele firm, które takowy dostarczają, muszą zapoznać się ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia udostępnioną w Biuletynie Informacji Publicznej. Zazwyczaj dokument taki zawiera kilkanaście stron, które wyjaśniają „szczegółowo”, o jaki sprzęt chodzi. I tak znajdziemy w nich informacje np.:

„Pachołki treningowe, plastikowe, w dwóch różnych kolorach.

• Wysokość pachołków od 20 cm do 50 cm

UWAGA:

• Deklaracja dostawcy, że sprzęt jest wykonany zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i że sprzęt nadaje się do użytkowania w szkołach, przedszkolach, itp.

• Opis sprzętu sporządzony/dokonany przez producenta oraz zdjęcia wydrukowane na papierze.”

Jak widać w wyżej wymienionym opisie, nie ma informacji o tym, z jakiego materiału mają zostać wykonane pachołki. Pojawia się jedynie warunek, że mają one być zgodne z zasadami bezpieczeństwa. Czytając dalej opis podobnej specyfikacji i przechodząc do opisu kryteriów z podaniem ich znaczenia i sposobu oceny oferty, można zauważyć, że przy wyborze konkretnej z nich, zamawiający będzie kierował się różnymi kryteriami, z których główne i niekiedy jedyne znaczenie ma cena. Często również w owej specyfikacji brakuje informacji, gdzie mają być użytkowane zakupione urządzenia. Nie ma podanej wielkości pomieszczeń, ich wysokości, szerokości i długości, co wbrew pozorom jest bardzo istotnym kryterium, aby prawidłowo dobrać sprzęt do siłowni.

strefa cardio w siłowni

Dlaczego sprzęt do siłowni dla jednostek budżetowych wymieniany jest tak często?

Jak to już zostało zaznaczone, przy wyborze konkretnej oferty często jedynym kryterium jest cena. Po zakupie zaś okazuje się, że urządzenia psują się, a gwarancja na nie się zakończyła, tudzież nie uwzględnia niektórych uszkodzeń. W tym miejscu należy podkreślić, że sprzęt do siłowni, z której korzysta tysiące osób, to nie ten sam sprzęt, z którego korzystamy okazjonalnie i jest przeznaczony do użytku domowego. Takie urządzenia muszą wytrzymać znacznie większe „obciążenia”. Oczywiście, jeżeli będą używane okazjonalnie, przez początkujących sportowców, mogą posłużyć nieprzerwanie nawet przez wiele lat. W praktyce jednak tak nie jest. Dużo osób, które korzystają z siłowni, trenuje już od kilku do kilkunastu lat, w związku z tym oczekują oni sprzętu wyższej jakości, a przede wszystkim bezpiecznego.

Należy podkreślić, że już na etapie określania warunków zamówienia popełniane są istotne błędy, których później nie da się wykluczyć. Urzędnicy często nie mają pojęcia o sprzęcie, który mają zamówić, stąd też ich specyfikacja często jest zbyt ogólna. Przy tworzeniu przetargu nie zasięgają opinii osób pracujących w branży fitness od lat, a swoją wiedzę na temat różnych urządzeń czerpią wyłącznie z Internetu, chcąc prawidłowo wykonać powierzone im zadanie. Nierzadko więc owa specyfikacja stworzona zostaje na bazie sprzętu, który nie jest odpowiedni dla użytku publicznego. Bieżnia zakupiona w popularnym sklepie sportowym, która na promocji może kosztować nawet 500 zł, w żadnym razie nie spełni swojej roli w siłowni. Podobnie rzecz się tyczy innego rodzaju urządzeń. Wystarczy wyłącznie do amatorskiego użytku domowego. Chcąc np. urządzić siłownię dla policjantów czy strażaków musimy liczyć się z tym, że osobami, które będą użytkować dany sprzęt, będą zazwyczaj wysportowani mężczyźni, o dużej masie mięśniowej, którzy zwykłą sieciówkową bieżnię zużyją w przeciągu tygodnia. Będzie się to wiązać z koniecznością zakupu nowych urządzeń - tym bardziej, że tego typu „wad” zazwyczaj nie uwzględnia gwarancja (dotyczy to oczywiście wyłącznie sprzętu „marketowego”). Trudno w tym miejscu winić pracownika, który określał warunki przetargu, ponieważ nie musi on być ekspertem w dziedzinie sprzętu sportowego, a i często ograniczenia budżetowe zmuszają go do szukania oszczędności.

Wybierając sprzęt do siłowni dla jednostek budżetowych, należy brać również pod uwagę kryterium jakości oraz ew. gwarancję producenta na uszkodzenia i opiekę pogwarancyjną. Wysokiej jakości sprzęt do siłowni może posłużyć nam nieprzerwanie przez wiele długich lat, a będzie wymagał wyłącznie okresowej konserwacji, czy wymiany pojedynczych podzespołów.

Dużym błędem przy sporządzaniu dokumentacji przetargowej jest także dobór niewłaściwego sprzętu do miejsca, w którym będzie on użytkowany. Często osoby, które nie mają specjalistycznej wiedzy na temat tego, jak użytkować dane urządzenie, dobierają je spośród najbardziej popularnych. I tutaj również może pojawić się problem, gdyż nie uwzględniono np. wysokości pomieszczenia. Przykładem może być zakup stojaka do podciągania i nawet jeżeli jego wysokość będzie równa wysokości pomieszczenia, to nie spełni on swojej roli, ponieważ podczas podciągania uderzymy głową w sufit.

projekt siłowni

Jak dobrać sprzęt do siłowni dla jednostek budżetowych, czyli dlaczego ważna jest także jej wizualizacja?

Wybierając sprzęt do siłowni dla jednostek budżetowych należy podkreślić, że jedynym kryterium nie może być cena. Przy niskim budżecie rozsądniej jest zamówić jedno urządzenie, które posłuży nieprzerwanie przez więcej niż 5 lat, jednocześnie zakładając przyszłą rozbudowę i modyfikację sprzętu sportowego. Warto także skorzystać ze wsparcia profesjonalnego doradcy, który pomoże pominąć błędy, które popełnili poprzednicy urządzając siłownię. Brak rozeznania na rynku urządzeń fitness może skutkować zakupem sprzętu, który nie spełni oczekiwań docelowych użytkowników. Profesjonalny doradca pomoże nam przygotować specyfikację zamówienia, określi wspólnie z urzędnikami parametry sprzętu, dzięki czemu cena sama w sobie stanie się kryterium drugorzędnym.

Jako jedna z nielicznych firm oferujemy profesjonalną pomoc przy doborze sprzętu do siłowni. Po określeniu wszelkich parametrów dotyczących m.in. przeznaczenia urządzeń, miejsca i metrażu, w którym mają być one zainstalowane oraz ew. górnej granicy cenowej, przygotujemy do Państwa darmową wizualizację siłowni, dzięki czemu przygotowanie specyfikacji przetargowej będzie łatwiejsze. Oszczędzą Państwo czas potrzebny na zapoznanie się z różnymi modelami urządzeń i ich przeznaczeniem. Jednocześnie będą mieli Państwo pewność, że określony w specyfikacji istotnych warunków zamówienia sprzęt będzie idealnie dopasowany do miejsca i spełni oczekiwania przyszłych użytkowników. Nie muszą być Państwo ekspertami w zakresie urządzeń sportowych, ani znać ich prawidłowych nazw. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, w trakcie którego wstępnie pomożemy określić zapotrzebowanie, a następnie przygotujemy profesjonalną wizualizację z opisem, którą będą mogli Państwo wykorzystać przy tworzeniu dokumentacji przetargowej.

Gwarancja i co dalej

Wybierając sprzęt do siłowni do użytku publicznego, należy wziąć pod uwagę także warunki gwarancji i serwis pogwarancyjny. Zakup wysokiej jakości urządzeń sprawia, że ewentualne naprawy są ograniczone do minimum. Jako jedna z nielicznych firm oferujemy Państwu także serwis pogwarancyjny. Na bieżąco sprawdzamy stan zakupionego u nas sprzętu sportowego oraz informujemy klienta o tym, co przy kolejnym serwisie należałoby wymienić, aby przedłużyć żywotność urządzeń i ograniczyć ryzyko kosztownych napraw. To tak jak z samochodem: jeżeli zapomnimy wlać olej, który kosztować nas będzie ok. 100 zł, czeka nas wymiana silnika za kilka do kilkunastu tysięcy złotych.  

Podsumowując, jak więc dobrać sprzęt do siłowni dla jednostek budżetowych? Odpowiedź jest prosta, przede wszystkim nie możemy kierować się wyłącznie ceną.

Jeżeli rozważacie zakup nowego sprzętu, lub modernizację już istniejącej siłowni, bądź też jesteście na etapie przygotowywania przetargu na takowe urządzenia – zachęcamy do kontaktu. Dzięki naszej pomocy zainwestujecie w sprzęt dopasowany nie tylko do potrzeb grupy docelowej i powierzchni obiektu, ale także możliwości budżetowych.

Czytaj też:

Nowy czy używany - na jaki sprzęt postawić?