Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel.eurosportfitness@gmail.com

Senior w siłowni – uboga nisza czy przyszłość rynku fitness?

Październik jest miesiącem, w którym wiele uwagi poświęca się najstarszej grupie społecznej – seniorom (1.10. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20.10. – Międzynarodowy Dzień Seniora). To dobra okazja, by spojrzeć na swoją siłownię jak na miejsce, w którym dobrze czują się nie tylko młodzi, silni i piękni. Czy seniorzy mogą pomóc właścicielom siłowni przetrwać trudniejsze okresy? Co trzeba zrobić, żeby przyciągnąć ich na treningi, a potem sprawić, by zostali z nami na dłużej? I czy w ogóle warto pochylić się nad tą grupą potencjalnych klientów?

foto: pl.freepik.com

Złoty wiek, złoty biznes?

Jeszcze kilkanaście lat temu za seniora uważano osobę, która skończyła 50 lat. Dziś ta granica znacznie się przesunęła (do 60-65 lat), a dzisiejszy 60-latek często jest w znacznie lepszej formie, niż jego rówieśnik w latach 70. czy 80.

Demografia nie pozostawia jednak złudzeń: nasze społeczeństwo szybko się starzeje. Wg danych GUS na koniec 2021 r. liczba Polaków w wieku 60+ wyniosła 9,7 mln i w stosunku do 2020 roku wzrosła o 0,2%. Oznacza to, że już co czwarta osoba w naszym kraju jest seniorem! GUS prognozuje, że za siedem lat, w roku 2030, będziemy mieli ponad 10 milionów osób starszych, a w roku 2050 r. będą one stanowiły około 40% ludności Polski. To olbrzymia grupa, której potrzeby (nie tylko te związane ze zdrowiem i aktywnością fizyczną) trzeba zaspokoić. Na przykład zapraszając ich do siłowni.

Siłownia dla seniora – dlaczego warto docenić tę grupę klientów?

Pierwszym powodem jest fakt, o którym wspomnieliśmy wyżej: seniorzy już teraz są dużą grupą klientów, i to w wielu branżach. W wiek senioralny wchodzą osoby, dla których ruch i dbanie o siebie jest czymś naturalnym i bardzo ważnym. Warto zadbać o ich potrzeby, bo ten trend jest zauważalny: seniorzy jeżdżą rowerami, maszerują z kijkami, czasem biegają. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamienili ruch w plenerze na profesjonalną siłownię – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Masz siłownię w małym mieście? Tu tendencje demograficzne są jeszcze bardziej widoczne, bo młodzi ludzie wyjeżdżają na studia i do pracy, więc seniorzy mogą stać się Twoją biznesową codziennością i… szansą.

Powód drugi ściśle wiąże się z ekonomią. Seniorzy mają zwykle stałe (choć nie zawsze wysokie) dochody. Nie muszą bać się utraty pracy, ich budżety są stabilne, więc chętniej skuszą się na długoterminowe karnety. Oczywiście, jeśli cena nie zwali ich z nóg! Warto też rozejrzeć się na lokalnym rynku stowarzyszeń: te zrzeszające seniorów często korzystają z finansowanych przez gminę czy UE programów prozdrowotnych. Dostają środki na zajęcia, które możesz zorganizować w swoim klubie. A jeśli jeszcze ich nie mają, może napiszecie wniosek wspólnie?

Po trzecie: osoby starsze mają dużo wolnego czasu i mogą wypełnić Twoją siłownię w godzinach przedpołudniowych, kiedy młodzi są w pracy czy szkole. Nie stać Cię, żeby ogrzewać pustą salę? Sprzedaj karnet taniej, a skorzystają na tym obie strony.

Po czwarte: seniorzy nie przepadają za zmianami. Jeśli spodoba im się w Twojej siłowni, to raczej nie będą szukać następnej kiedy tylko skończy im się karnet.

I wreszcie po piąte: dla seniora siłownia może stać się miejscem, w którym zadba nie tylko o kondycję, ale też o kontakty międzyludzkie. Wielu seniorom doskwiera samotność, szukają więc ludzi o podobnych zainteresowaniach. Czy może być ku temu lepsza sposobność, niż wspólna mordęga na treningach?

foto: pl.freepik.com

Jak urządzić siłownię pod potrzeby seniorów?

Zajęcia dla osób po 60. roku życia mają nie tylko poprawiać kondycję, ale przede wszystkim być bezpieczne dla zdrowia i uwzględniać wszystkie ograniczenia wynikające z wieku. Jak zadbać o potrzeby seniora w siłowni?

1. Trening personalny to idealne rozwiązanie dla osób starszych, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyły w siłowni. Jeśli nie możesz im zapewnić trenera na każde zajęcia, to - przynajmniej w początkowym okresie – wyjaśniaj, jak działają poszczególne maszyny. Szczególną uwagę trzeba poświęcić maszynom cardio, które seniorzy bardzo lubią, ale ich konsole bywają dla nich zbyt skomplikowane.

2. Służ radą i pomocą. Zadbaj o czytelne instrukcje wykonywania ćwiczeń i obsługi sprzętu. Przypomnij, że w razie potrzeby jesteś pod ręką – lepiej, żeby senior trzy razy zapytał o to samo, niż zrobił krzywdę sobie albo… sprzętowi.

2. Wybierz sprzęt do ćwiczeń przyjazny seniorom. Wiele maszyn siłowych i sprzętu do treningu cardio skonstruowano tak, by ułatwić korzystanie z nich osobom starszym. Bieżnie mają dodatkowe systemy amortyzacji czy bardzo niewielką prędkość minimalną, rowery poziome są stabilne i mają otwartą konstrukcję ułatwiającą wsiadanie i zsiadanie, a maszyny siłowe prowadzą ćwiczącego przez cały zakres ruchu tak, by mógł trenować efektywnie, ale bezpiecznie.

3. Przyciągnij klientów reklamą skierowaną do konkretnej grupy. Twoja siłownia jest szeroko otwarta na potrzeby seniorów? To dlaczego we wszystkich reklamach są młode, umięśnione dziewczyny i herosi dźwigający setki kilogramów? Jeśli klientela jest różnorodna, to i przekaz powinien taki być! Wyjaśnij seniorom, co może im dać codzienna dawka ruchu, pokaż konkretne przykłady – może masz już wśród stałych klientów osoby starsze, które zechcą być Twoimi „ambasadorami”? Wykorzystaj do reklamy odpowiednie kanały informacyjne – dzisiejsi seniorzy może nie kochają Tik Toka, ale z Facebookiem czy YouTubem radzą sobie znakomicie!

4. Stwórz dobrą atmosferę. Wielu seniorów zniechęca do siłowni panujący w niej hałas i garażowo-piwniczny wystrój. Jeśli nie możesz (albo nie chcesz) zmieniać wszystkiego, może da się wydzielić jakąś część sali? W godzinach, kiedy większość klientów to osoby starsze, zmień muzykę na łagodniejszą i zmniejsz poziom głośności – może się okazać, że nie tylko seniorzy to docenią!

Szukasz sprzętu do swojej siłowni? Nie wiesz, co wybrać dla osób starszych, a co jest bardziej uniwersalne? Zadzwoń albo napisz – służymy pomocą!

 

czytaj też: Strefa wolnych ciężarów – jak ją wyposażyć?