Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel.eurosportfitness@gmail.com

Nowy czy używany sprzęt do siłowni - na co postawić?

W przypadku zakupu sprzętu do siłowni należy postępować podobnie, jak przy inwestycji w każdy inny sprzęt. Ważne jest, aby dokonać zakupu w firmie, która funkcjonuje na rynku od dłuższego czasu, cieszy się dobrymi opiniami Klientów, ma niezbędne doświadczenie i zasoby, dzięki którym może wywiązać się z oferowanych usług. Sprawdźmy, co jest lepszym rozwiązaniem - zakup nowego, czy używanego sprzętu do siłowni?

używane hantle

Nowy sprzęt do siłowni - zalety i wady

Nowy sprzęt do siłowni jest oryginalnie zapakowany i pachnący nowością, jego dostarczenie do obiektu sportowego to przyjemny moment dla każdego inwestora. Na plus przemawia też ułatwiona dostępność oryginalnych części zamiennych. Nieużywane maszyny do ćwiczeń są wyposażone w najnowsze rozwiązania multimedialne (istnieje możliwość konfiguracji wyświetlaczy, personalizacja). Na fabrycznie nowy sprzęt obowiązuje dodatkowa gwarancja producenta (w przypadku zniknięcia dystrybutora, zostaje jeszcze producent). Na korzyść tego rozwiązania przemawiają też tańsze koszty transportu, piętrowalne opakowania (sprzęt używany zazwyczaj jest transportowany w całości).

Na rynku sprzętu nowego są dostępni producenci urządzeń zarówno z segmentu premium jak i ekonomicznego, dzięki zróżnicowaniu marek można w łatwy sposób wyróżnić klub już na samym początku działalności i oferować użytkownikom coś innego, niż konkurencja.

Jeśli chodzi o wady, nowy sprzęt komercyjny oznacza wysokie ceny zakupu. Różnice wizualnie pomiędzy nowym a używanym sprzętem zacierają się z miesiąca na miesiąc - przy różnicy w cenie sięgającej 70% nie wygląda to zbyt korzystnie, dlatego używany sprzęt do siłowni cieszy się tak dużą popularnością. Wadą tego rozwiązania jest też możliwość customizacji sprzętu (czyli zmiany koloru pod wystrój siłowni), ale w dłuższym czasie, niż w przypadku używanego sprzętu (nikt nie trzyma sprzętu na magazynach w kolorach niestandardowych). 

używane sztangi

Używany sprzęt do siłowni - wady i zalety

Jakie są wady inwestycji w używany sprzęt do siłowni? Trudno dokupić pojedyncze urządzenia z tej samej serii. Nie można nic doprodukować, jak w przypadku nowych maszyn, trzeba szukać i liczyć na to, że znajdziemy dany model; czasem jest to niewykonalne albo trwa bardzo długo. Bardzo często używane maszyny sprzedawane są w konkretnych zestawach, nie ma więc możliwości konfigurowania urządzeń pod swoje potrzeby (dotyczy to głównie maszyn siłowych).

Używane sprzęty powtarzają się w klubach, co oznacza brak możliwości wyróżnienia się na tle konkurencji innym sprzętem. To nie koniec minusów. Kolejną wadą są obiekcje co do stanu sprzętu, głównie wizualne. Ze strony potencjalnych inwestorów często pada pytanie: Czy sprzęt będzie w dobrym stanie? Pytanie - co dla Klienta oznacza dobry stan?. Ważne, aby przed dokonaniem zakupu zobaczyć i przetestować sprzęt, zatwierdzić jego stan wizualny oraz techniczny jeszcze w firmie dostawcy. Pozwoli to zaoszczędzić sporo nerwów  i nieporozumień.

Minusem zakupu używanego sprzętu treningowego jest też ograniczona dostępność oryginalnych części zamiennych (zwłaszcza w przypadku starszych, które nie są już produkowane). Pewną niedogodnością może być też gwarancja (krótsze okresy). Wszystko zależy od tego, od kogo kupujemy maszyny. Jeśli od firmy zajmującej się na co dzień wyposażeniem klubów fitness, to w zależności od stanu, sprzętu - regenerowany ma 24 miesiące gwarancji, a odnowiony - 6 miesięcy gwarancji. W przypadku zakupu od osoby prywatnej, okazyjnie - sprzęt nie ma gwarancji.

Natomiast zaletą sprzętu do siłowni z drugiej ręki jest zmiana koloru pod wystrój siłowni (customizacja) w znacznie krótszym czasie, niż w przypadku nowego sprzętu. Co więcej, sprzęt używany komercyjny daje oszczędność do 70% ceny w porównaniu z nowym sprzętem (w zależności od stanu sprzętu). Jest to ogromny plus.

używane bieżnie

W co więc zainwestować? Nowy czy używany sprzęt do siłowni?

Podsumowując, co więc kupić po przeanalizowaniu zalet i wad obu rozwiązań - nowy czy używany sprzęt do siłowni? Sprawa jest dość prosta. Jeśli mamy wystarczająco duży budżet, który nie zostanie nadwyrężony podczas zakupu nowego sprzętu, to jak najbardziej można decydować się na taki ruch. W razie ograniczonego budżetu na inwestycję - bardzo dobrym rozwiązaniem jest możliwość zakupu sprzętu komercyjnego, ale używanego. W zależności od stanu sprzętu do wyboru mamy zazwyczaj maszyny regenerowane lub odnowione (są to urządzenia przygotowane technicznie i wizualnie przez doświadczonych serwisantów), które spełnią swoją funkcję, a jednocześnie dają oszczędność do 70% w porównaniu z nowymi urządzeniami. W przypadku ograniczonego budżetu zakup używanego sprzętu jest dużo lepszym rozwiązaniem niż inwestycja w nowy, ale domowy sprzęt do ćwiczeń.

Jeśli rozważasz zakup nowego, bądź używanego sprzętu do siłowni - zachęcamy serdecznie do kontaktu. Dzięki naszemu wsparciu zainwestujesz w odpowiedni sprzęt dopasowany do powierzchni obiektu i Twoich możliwości finansowych.

Czytaj też:

Dlaczego warto nam zaufać?