Najlepszy wioślarz do komercyjnej siłowni: jak wybrać idealny model?
Pewnie już wiesz, że najlepszym sposobem na to, żeby przyciągnąć klientów do siłowni, jest dobry sprzęt. Jednym z urządzeń, które warto wziąć pod uwagę kompletując wyposażenie jest wioślarz treningowy. To niezwykle wszechstronny sprzęt do treningu kardio, ale wspomaga także trening siłowy.
W tym artykule omówimy, dlaczego wioślarz jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej profesjonalnej siłowni oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Wioślarz: wielozadaniowy sprzęt do treningu
Wioślarz treningowy to sprzęt, który angażuje prawie każdą grupę mięśniową. Podczas treningu wiosłowania aktywowane są mięśnie nóg, ramion, pleców, brzucha i klatki piersiowej. Dzięki temu jest to idealna forma treningu ogólnorozwojowego, która pozwala na harmonijny rozwój całego ciała.
Regularne ćwiczenia na wioślarzu pomagają w utrzymaniu dobrej postawy, zmniejszają ryzyko kontuzji (mocne mięśnie „trzymają” ciało jak w gorsecie) oraz poprawiają ogólną kondycję. Wykonując ruchy po łuku, podobne do wiosłowania na klasycznej łodzi, możemy nie tylko efektywnie rozwijać górną część ciała, ale też pozbyć się przygarbienia, charakterystycznego dla osób spędzających dużo czasu przy biurku.
Intensywne wiosłowanie to także doskonała forma treningu kardio, który pomaga spalać kalorie, poprawia kondycję serca i płuc. W krótkim czasie można osiągnąć znakomite efekty, co czyni wioślarza idealnym sprzętem treningowym, i to zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych.
Regularne treningi na wioślarzu przyczyniają się również do zwiększenia siły mięśniowej i wytrzymałości, co przekłada się na lepszą wydajność podczas innych form treningowych.
Warto dodać, że ćwiczenia na wioślarzu nie obciążają nadmiernie stawów, co czyni je idealnym wyborem dla osób z problemami stawów lub bólami kręgosłupa. Mogą być częścią zajęć rehabilitacyjnych, pomagając w powrocie do pełnej sprawności.
Najlepsze modele ergometrów na rynku: Concept2 i długo nic?
Jaka marka przychodzi Ci do głowy, kiedy myślisz o ergometrach wioślarskich? W 99% będzie to Concept2 – kultowy sprzęt używany w siłowniach i boksach crossfitowych na całym świecie.
Amerykańskie ergometry wioślarskie Concept2 zostały wynalezione przez Pete’a i Dicka Dreissigackerów, którzy są byłymi olimpijczykami w wioślarstwie. Bracia zaczęli swoją działalność od produkcji wioseł. W 1981 roku wprowadzili na rynek pierwszy ergometr wioślarski, Concept2 Model A. Powstanie tego urządzenia było odpowiedzią na potrzebę stworzenia skutecznego narzędzia treningowego, które umożliwiłoby wioślarzom trenowanie przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Dziś ergometry Concept2 są znane z precyzyjnego pomiaru danych treningowych. Są używane nie tylko przez profesjonalnych wioślarzy, ale również w siłowniach i klubach fitness oraz podczas zawodów.
W ocenie wielu użytkowników jedyną wadą Concepta jest jego cena - nowy model kosztuje ok. 6 tysięcy złotych. Jeśli to dla Ciebie za dużo, masz dwa wyjścia: albo poszukać wioślarza używanego, albo znaleźć model innej marki, o porównywalnej jakości. Nasz propozycja to wioślarz popularnej szwedzkiej marki Thor Fitness.
Docenili go m.in. członkowie najstarszego, działającego od 1850 roku stowarzyszenia wioślarskiego z Gőteborga, którzy na przestrzeni lat przetestowali wiele różnych modeli wioślarzy. W ocenie Alfa Jakina, przedstawiciela Rowing Association, wioślarz Thor Fitness działa „niesamowicie”.
- Czujesz się, jakbyś płynął na prawdziwej łódce, do tego jest łatwy w obsłudze – podkreśla Alf Jakin. - System regulacji oporu jest idealny, a siedzisko komfortowe.
Wioślarz Thor Fitness ma podobne rozmiary jak kultowy Concept2 (Concept2 244cm x 61cm, Thor 240cm x 62cm) i maksymalną wagę użytkownika (Concept2 227kg/135kg, Thor Fitness 220kg/145kg). W obu modelach wykorzystuje się opór powietrzny. Różnią się m.in. tym, że trenujący na Conceptach mogą rywalizować ze sobą na wewnętrznej platformie, natomiast model Thor Fitness synchronizuje się z aplikacją Kinomap. Ergometr szwedzkiej marki kosztuje u nas 5166 zł, a więc jest o ok. 800 zł tańszy od podstawowego modelu Concept2.
Jak wybrać najlepszego wioślarza do komercyjnej siłowni?
Wybierając model, który sprawdzi się u Ciebie najlepiej, weź pod uwagę poniższe kryteria.
System oporu
Wioślarze dostępne na rynku różnią się między sobą systemem oporu. Najpopularniejsze z nich to opór magnetyczny, powietrzny, hydrauliczny (mechaniczny) i wodny, lub też ich kombinacje.
Każdy z nich zapewnia inne wrażenia treningowe:
- jeśli zależy Ci na na cichej pracy i dużej wydajności, wybierz opór powietrzny lub magnetyczny;
- wioślarz z oporem wodnym zapewnia podczas wiosłowania najbardziej naturalne wrażenia, ale jest trochę głośniejszy od innych modeli;
- modele mechaniczne przeznaczone są raczej do użytku domowego, i to dla lżejszych użytkowników (do ok. 100 kg).
Wymiary a dostępna przestrzeń
Przed zakupem wioślarza należy dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń w siłowni. Komercyjne wioślarze są zazwyczaj większe niż te przeznaczone do użytku domowego, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że maszyna się zmieści. Jeśli miejsca jest mało, warto rozważyć zakup wioślarza składanego, który jest łatwiejszy do przechowywania.
A skoro już mowa o wymiarach: przed zakupem sprawdź, czy wybrany model sprawdzi się w przypadku bardzo wysokich i/lub bardzo ciężkich użytkowników. W naszej ofercie znajdziesz ergometry, na których mogą ćwiczyć osoby ważące nawet 227 kg. Tańsze modele dostępne na rynku są przeznaczone dla użytkowników o wadze 120-150 kg.
Zaawansowana konsola
Nowoczesne maszyny do wiosłowania wyposażone są w zaawansowane technologicznie konsole, które umożliwiają monitorowanie różnych wskaźników, takich jak dystans, prędkość, spalone kalorie, czas czy liczba uderzeń. Ważne jest, aby konsola była czytelna, a jej położenie regulowane – dzięki temu każdy użytkownik, niezależnie od wzrostu, będzie mógł dokładnie śledzić swoje postępy.
Cena
Wiadomo, że cena wioślarza musi zmieścić się w Twoim budżecie, ale w tym przypadku jakość idzie w parze z ceną. I naprawdę nie warto na tym sprzęcie oszczędzać! Treningi wioślarskie są bardzo dynamiczne, więc maszyny muszą być solidne, stabilne i starannie wykonane. Jeśli cena nowego ergometru jest poza Twoim zasięgiem, zastanów się nad zakupem markowego modelu używanego. Będziesz cieszyć się dobrą jakością, a i w portfelu może coś zostanie...
czytaj też: Używany sprzęt cardio – 9 kroków do idealnego zakupu
Podsumowanie
Wioślarz treningowy to niezastąpione narzędzie w każdej siłowni. Jego wszechstronność i efektywność sprawiają, że jest to sprzęt, który po prostu warto mieć, bo ludzie chętnie na nim ćwiczą. Inwestycja w dobrej jakości wioślarza przyniesie wymierne korzyści obu stronom: właścicielom siłowni, którzy nie będą narzekać na brak klientów i użytkownikom, którzy efektywnie będą mogli pracować nad swoją siłą i kondycją.
czytaj też: Rower powietrzny – dlaczego przyda się w każdej siłowni i boksie crossfitowym?