Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel@eurosport-fitness.pl

Klimatyzacja w siłowni - na co zwrócić uwagę? Porady eksperta

Lato, sala pełna ludzi, muzyka gra, wszyscy się pocą, a w powietrzu... wisi duchota. Brzmi znajomo? Źle dobrana albo źle zamontowana klimatyzacja to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się właściciele siłowni.

Niestety, wiele osób wciąż traktuje ten temat po macoszemu – kierując się tylko ceną, kupując za słabe urządzenia albo oszczędzając na serwisie. A to szybka droga do narzekań klientów, grzyba w filtrach i kosztownych przeróbek.

Jakie błędy popełniane są najczęściej przy planowaniu klimatyzacji w klubie fitness? Na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak zadbać o sprzęt, żeby działał długo i bezawaryjnie? O tym rozmawiamy z Marcinem Dziobą z toruńskiej firmy Aeroterm specjalizującej się w serwisie, sprzedaży i montażu klimatyzacji oraz rekuperacji i pomp ciepła.

Pan Marcin montował klimatyzację w niejednej siłowni i niejedno już widział... Skorzystajcie z jego wiedzy i doświadczenia!

aut. Marcin Dzioba

Jakie są największe błędy, które popełniają ludzie montujący albo planujący zamontować w siłowni klimatyzację?

Chyba najpoważniejszym jest to, że kierują się głównie ceną. Starają się kupić jak najtaniej i kupują słabsze urządzenia, o zbyt małej mocy. A jeśli siłownia fajnie się rozwinie i będzie w niej pełne obłożenie, powstaje problem.

Jaki?

Klimatyzacja nie będzie skutecznie działać, a klienci będą narzekać, że jest za gorąco albo – zimą – za zimno.

Dlaczego jeszcze przy wyborze klimatyzatora nie warto się kierować tylko niską ceną?

Choćby dlatego, że takie urządzenie jest często czyszczone, rozkręcane, skręcane, więc plastiki muszą być trwałe. Po kilku latach użytkowania i kilkuset myciach chemią plastiki w tańszych modelach potrafią się łamać w rękach. Warto też pamiętać o kosztach użytkowania: wprawdzie urządzenia energooszczędne bywają dwa razy droższe, ale za to comiesięczne rachunki będą niższe. No i oczywiście modele dobrych marek są solidniejsze i mniej awaryjne.



aut. Marcin Dzioba

Jak często trzeba serwisować klimatyzację?

Wiele zależy od tego, jak intensywnie jest używana: czy tylko do chłodzenia, czy również do ogrzewania. Jeżeli do grzania i pracuje 24 godziny na dobę, to trzeba ją czyścić 2-3 razy w roku. Jeżeli klimatyzator jest bardzo brudny, to wpływa to na jego wydajność i przede wszystkim – na jakość powietrza w pomieszczeniu. W brudnej klimatyzacji pojawia się szkodliwa dla zdrowia pleśń.

Czy można to robić samemu?

Lepiej wezwać profesjonalny serwis. Widziałem klimatyzatory serwisowane samodzielnie przez właścicieli i... bywały tam różne niespodzianki.

Ile musimy wydać, żeby nie narzekać na jakość i żeby klimatyzacja prawidłowo pracowała w pomieszczeniu mającym ok. 300-500 metrów kwadratowych?

300 a 500 m2 to dość duża rozbieżność, ale powiedzmy na ok. 400 m2, gdyby to rozłożyć na 6 urządzeń kasetonowych po 5kW marki Panasonic (model Elite), to jest to koszt od ok. 80 tys. netto z prostym montażem. Ale w tej samej opcji mocowej urządzenia marki np. Rotenso Tenji wyjdzie od ok. 54 tys. netto z montażem. Cena jest też zależna od od kilku innych czynników, jak np. długość instalacji, odprowadzenie skroplin, umiejscowienie jednostki zewnętrznej itd.

Czy coroczne serwisowanie wystarcza do utrzymania klimatyzacji w dobrej kondycji?

Nie, pozostają jeszcze filtry, które trzeba czyścić mniej więcej raz na tydzień – dwa. Niestety, rzadko się zdarza, że ludzie w ogóle je czyszczą i okazuje się, że robimy to dopiero przy serwisie.

Takie czyszczenie jest bardzo skomplikowane?

Samo dostanie się do filtrów jest ułatwione - właśnie po to, żeby szybko można było je wyczyścić. Problemem może być to, że w siłowniach klimatyzatory często są montowane pod sufitem, więc czyszczenie wymaga wejścia na drabinę. Tak naprawdę - jeśli są czyszczone - to zazwyczaj jedynie przez samego właściciela. Wynajęta firma, która dba o czystość, do klimatyzacji przecież nie będzie nam zaglądać, chyba że zostaną pod tym kątem wyszkoleni.

Potrzebne są jakieś specjalne środki?

Jeżeli filtry są czyszczone regularnie, to wystarczy je przepłukać gorącą wodą. Osadza się na nich kurz, jest tam, wilgoć która dostaje się też do wentylatora, i przez takie sytuacje tworzy się mit, że klimatyzatory są niezdrowe, że kogoś szczypią od nich oczy, że boli gardło itd. A to nie sam klimatyzator jest winowajcą, ale grzyb, który jest rozdmuchiwany, jeśli sprzęt nie jest regularnie czyszczony.



aut. Marcin Dzioba

Jakie są różnice między klimatyzatorem, który montuje się w biurze czy w domu, a takim do siłowni lub klubu fitness?

Modele dobrych marek, takich jak Samsung czy Panasonic mają opcję delikatnego nadmuchu (w Samsungu ta funkcja nazywa się wind-free), przy jednoczesnym zachowaniu wybranej temperatury. To ważne, bo nie dmuchamy mocnym strumieniem zimnego powietrza na spoconych ćwiczących. Bardzo dobrze w siłowniach sprawdzają się klimatyzatory kasetonowe, bo mają najlepsze rozproszenie chłodu, dmuchają na cztery strony. Droższą, ale również bardzo dobrą opcją jest klimatyzator kanałowy. Jego montaż trzeba jednak zaplanować na etapie rozmieszczania instalacji.

Co jeszcze musimy wziąć pod uwagę planując zakup i montaż klimatyzatorów?

Na pewno wysokość pomieszczenia, bo ona wpływa na dobór mocy: im sufit jest wyżej, tym większy klimatyzator trzeba dobrać. Średnio liczy się, że do pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych potrzebny jest klimatyzator o mocy 2,5 kilowata. Dotyczy to jednak pomieszczeń z typową, „mieszkaniową” wysokością sufitu, czyli ok. 2,5 metra.

Kolejną kwestią jest to, ile osób będzie jednocześnie przebywało w siłowni. Powinniśmy określić minimalne i maksymalne obłożenie. Jeżeli planujemy zamontować klimatyzator w biurze czy domu, to dolicza się 100 watów na osobę. W przypadku siłowni będzie to 300-350 watów na osobę, bo ćwiczący wydzielają więcej ciepła. Dodatkowo w siłowni są urządzenia, które się grzeją, bywają też przeszklenia, przez które wpada dużo słońca... Wszystkie te czynniki musimy uwzględnić obliczając potrzebną moc klimatyzatora.



aut. Marcin Dzioba

A co zrobić, kiedy w siłowni mamy niewiele miejsca? Jak wygospodarować dodatkowe metry na klimatyzator?

Jeżeli mamy dość wysokie pomieszczenie, najlepiej sprawdzą się kasetony montowane pod sufitem, ale potrzebujemy nad nimi ok. pół metra wolnego miejsca. Inną opcją, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest niskie, jest zamontowanie klimatyzatora na ścianie: 5-7 kilowatowe urządzenie zajmie nam ok. metra szerokości i 45 cm od sufitu, więc niewiele. Niektórzy próbują ratować się przenośnymi klimatyzatorami, ale to jest najgorszy wybór - one nie zdają egzaminu. Na pewno przed zakupem warto porozmawiać z fachowcem, który doradzi co wybrać. To pozwoli nam uniknąć błędów, poprawek i dodatkowych kosztów.

Dziękuję za rozmowę.

Aeroterm - klimatyzacja, rekuperacja i pompy ciepła Panasonic

Toruń, ul. Szarika 1 lub Złotów, ul. Wojska Polskiego 19

aeroterm.klimatyzacja@gmail.com

aeroterm-klimatyzacja.pl

tel. 668 712 839

 

czytaj też: Lustra do siłowni: na co zwrócić uwagę?