Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel@eurosport-fitness.pl

Jaka jest różnica między komercyjnym a domowym sprzętem do ćwiczeń?

Jeśli jesteś właśnie na etapie poszukiwań sprzętu do siłowni lub klubu fitness, z pewnością znasz to uczucie: musisz wybrać kilka, może kilkanaście maszyn, a na rynku znajdują się ich setki, jeśli nie tysiące. Aby dokonać dobrego wyboru, należałoby porównać wszystkie: sprawdzić ich funkcjonalność, serwis, warunki gwarancji, no i oczywiście cenę.

To ideał, a realia? Prowadzisz firmę, masz na głowie pracowników, faktury, dostawców, klientów. Do tego oczywiście rodzina i dom, a o wolnej chwili na własne hobby dawno przestałeś marzyć. Maszyny jednak kupić trzeba, musisz podjąć jakąś decyzję, więc bierzesz pod uwagę jedno, najprostsze kryterium: cenę. Bo skoro jedna bieżnia kosztuje 1600 złotych, a druga – na oko bardzo podobna – 20 tysięcy i więcej, to chyba wybór jest oczywisty? No właśnie, czy na pewno?

profesjonalny sprzęt do siłowni

Domowy i komercyjny sprzęt do ćwiczeń – czym się różni?

Dostępny na rynku sprzęt można podzielić na trzy grupy:

  • domowy - przystosowany do używania w domu, przez 2-3 godziny dziennie,

  • pół-komercyjny - przeznaczony do użytku w SPA, hotelach czy szkołach, używany zwykle przez 4-5 godzin, okazjonalnie dłużej,

  • komercyjny – przeznaczony do profesjonalnych siłowni i klubów fitness, w których będzie używany nawet kilkanaście godzin dziennie, niemal bez przerw.

Już z powyższego zestawienia wynika, że skoro poziom wykorzystania jest tak różny, to i same maszyny muszą się między sobą różnić. Te domowe znoszą znacznie mniejsze obciążenia, mogą więc być wykonane z mniej trwałych materiałów i mieć słabsze silniki. Ich cena tym samym może być znacznie niższa od tej, jaką musimy zapłacić za dobrej klasy maszynę komercyjną.

Za co więc tak naprawdę płacimy? Pokażemy to na przykładzie najpopularniejszego sprzętu do treningu cardio, czyli bieżni.

Wielkość pasa bieżni treningowej

  • bieżnia domowa:

    • szerokość zwykle 40 cm,

    • długość 115-120 cm

  • bieżnia komercyjna:

    • szerokość w dobrej jakości urządzeniach - minimum 50-60 cm,

    • długość 140 cm i więcej.

Co to oznacza dla użytkownika?

Na pasie o wielkości 120 cm/40 cm wygodnie biega się tylko osobom drobnym, mającym mniej niż 170 cm wzrostu. Większy pas jest nie tylko bardziej komfortowy dla biegacza (umożliwia np. swobodną pracę rąk), ale i bezpieczniejszy – chwila nieuwagi nie skutkuje upadkiem, nawet jeśli biegniemy bardzo szybko. To ważne zwłaszcza dla profesjonalistów, którzy w siłowni przygotowują się do ważnych startów. Swoboda, jaką daje odpowiednio długi i szeroki pas pozwala skupić się na technice biegu i... płynącej z niego przyjemności.

Wielkość i moc silnika bieżni - czy to ma znaczenie?

  • bieżnia domowa: 1-1,5 KM

  • bieżnia komercyjna: 4-6 KM

Co to oznacza dla użytkownika?

Im większa moc silnika, tym dłużej (i lepiej) będzie on pracować. Większa moc to także większe prędkości, jakie możemy uzyskać bez nadmiernego obciążania silnika. Owszem, niektóre domowe bieżnie pozwolą nam pobiec 15 km/h, ale jeszcze szybciej będziemy musieli pobiec po nowy sprzęt, bo jeśli silnik ma niską moc, to długo takich wyczynów nie wytrzyma…

Można pokusić się o stwierdzenie, że wyższe prędkości nie są nam tak bardzo potrzebne, ale to sprawdzi się tylko w warunkach domowych i tylko wtedy, kiedy bieganie traktujemy czysto rekreacyjnie. W profesjonalnej siłowni trenują biegacze z prawdziwego zdarzenia, a także osoby, które w treningu wykorzystują interwały – w obu tych przypadkach prędkości rzędu 18-20 km/h nie są niczym nadzwyczajnym. A jeśli będą biegać wolniej, silnik nie będzie musiał pracować na granicy swoich możliwości, więc starczy na dłużej.

Pamiętajmy też, że mocniejszy silnik może pracować bez przerw, natomiast te słabsze między jednym a drugim użytkownikiem muszą odpocząć. A skoro urządzenie nie pracuje, to i nie „zarabia”…

Bardzo duże znaczenie ma także wielkość rolek: te większe przystosowane są do większych obciążeń, urządzenie pracuje bardziej płynnie, a sam pas jest mniej narażony na uszkodzenia.

Uwaga: niektórzy producenci sprzętu określając moc silnika podają tylko jedną wartość – maksymalną. Jest ona jednak wykorzystywana tylko do przyśpieszenia. Sprawdzajmy więc, jaką moc stałą ma dane urządzenie – to właśnie ta wielkość lepiej pokaże nam, czy warto je kupić.

profesjonalny sprzęt cardio

Ciężar bieżni - jak wpływa na trening?

  • bieżnia domowa: 30-40 kg

  • bieżnia komercyjna: 160-200 kg

Co to oznacza dla użytkownika?

Ciężka bieżnia jest bardziej stabilna, nie trzęsie się pod stopami i daje nieporównywalnie większy komfort biegania.

Ciężar użytkownika

  • bieżnia domowa: 120 kg

  • bieżnia komercyjna: nawet 225 kg

Co to oznacza dla użytkownika?

Mogłoby się wydawać, że osoby ważące grubo ponad 100 kg raczej nie biegają, więc taka masa maksymalna jest dużą przesadą. To jednak nie do końca prawda, bo:

  • tyle może ważyć bardzo wysoki, umięśniony mężczyzna, których przecież w siłowni nie brakuje,

  • bieżnie służą nie tylko do biegania, ale też chodzenia czy rehabilitacji, więc korzystają z nich także osoby z nadwagą czy otyłe.

Bieżnia treningowa - serwis i gwarancja

Dochodzimy do bardzo ważnego punktu: eksploatacji urządzenia i opieki posprzedażowej.

Gwarancja „domowa” ograniczona jest zwykle ilością godzin, jakie sprzęt przepracował (lub np. ilością kilometrów, jakie przebiegli na nim ćwiczący). Zdecydowana większość producentów nie uzna reklamacji, jeśli sprzęt był używany niezgodnie z przeznaczeniem. Jeśli więc maszyna „domowa” będzie pracowała w komercyjnej siłowni i ulegnie awarii, zapłacimy za naprawę z własnej kieszeni. W niektórych przypadkach za użytek komercyjny uznaje się sam tylko zakup sprzętu na fakturę (nawet jeśli kupujemy bieżnię faktycznie do użytku domowego).

Zastanawialiście się czasem, dlaczego producenci tak rygorystycznie przestrzegają powyższych zasad? Przecież jeśli sprzęt jest solidny, to może pracować długo i intensywnie?

W przypadku sprzętu do użytku domowego obowiązuje zwykle gwarancja „door to door”, co oznacza, że sami musimy przygotować sprzęt do wysyłki, spakować go, przekazać kurierowi (albo samemu zawieźć do serwisu), a potem cierpliwie poczekać na naprawę, odebrać sprzęt, rozpakować… Wszystko to pochłania czas, kiedy maszyna mogłaby na siebie zarabiać, i pieniądze, których po otwarciu siłowni wcale tak dużo nie zostało.

Profesjonalny, komercyjny sprzęt do siłowni objęty jest nie tylko gwarancją – w pakiecie mamy też często serwis. Czyżby producenci mieli za dużo mocy przerobowych i pieniędzy na paliwo? Nie, oni po prostu wiedzą, że solidny sprzęt pracuje niemal bezawaryjnie, więc wyjazdy do napraw są rzadkie.

Cena bieżni komercyjnych - czy musi być drogo?

Słabej jakości sprzęt przeznaczony do użytku domowego tylko pozornie jest tańszy – częstsze awarie oznaczają więcej pieniędzy wydanych na naprawy, a także przestoje, kiedy sprzęt nie zarabia na siebie. Zdarza się również, że maszyna ma tak słabe podzespoły, że nie da się ich naprawić i trzeba ją po prostu wymienić. To, co (pozornie) udało nam się zaoszczędzić, i tak musimy więc wydać.

profesjonalna bieżnia

Podsumowując: dlaczego nie warto oszczędzać na jakości sprzętu do siłowni?

Mówiąc najkrócej: jakość musi kosztować, ale to koszt, który szybko się zwróci. Nie chodzi tu tylko o sam silnik czy pas biegowy: w tańszych modelach szybciej zużywają się wszystkie podzespoły, przyciski będą się wycierać, maszyna znacznie szybciej będzie wyglądać na zużytą. Warto przy tym pamiętać, że spora część klientów siłowni to osoby, które już z niejednego pieca chleb jadły i potrafią docenić jakość sprzętu. Jeśli się zrażą ćwicząc na awaryjnym sprzęcie, pójdą gdzie indziej. Pamiętajmy, że na dobre wrażenie pracuje się długo - złe można zrobić w mgnieniu oka.

Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że właściciele siłowni, którzy raz zrazili się do tańszego, domowego sprzętu, mieli problem z gwarancją lub serwisem, już nie popełniają tego błędu i kupują komercyjny sprzęt do siłowni. Jeśli cena jest zbyt wysoka, wybierają używane maszyny do ćwiczeń – one nawet po kilku latach użytkowania sprawdzają się lepiej, niż te nowe, ale „domowe”. A cena jest porównywalna, sprawdźcie sami!

Czytaj też: Chcesz wyposażyć małą siłownię do 500m2? Ważne wskazówki dla początkujących